21 Ekim 2012 Pazar

Trevanian'la İkinci Buluşma : The Eiger SanctionAskerlik döneminde bir silahlık nöbetinde tanışmıştım Trevanian'la. Şibumi'nin baş karakteri Nicholai Hel'in silahsız öldürme sanatı ilgimi çekmişti. Bunda içinde bulunduğum psikolojinin etkisi vardı muhakkak.Ancak kitapta asıl beni etkileyen yaklaşık 60 sayfasını ayırdığı mağara bölümüydü. En ince ayrıntısına kadar öyle güzel betimliyordu ki mağaranın içinde dolaştığımı hayal etmiştim. Beni doğa sporlarına yönelten düşünce alt yapımı inşa eden kitaplardan birisiydi Şibumi. (Halen mağara inişi yapmayı hayal ederim.) 

5 sene sonra bir kitapçı rafında tekrar karşılaştık Trevanian'la. Kitabın adı tam bir tercüme faciası. Bir çok kitap ve filmin başına gelen bu kitabında başına gelmiş. Orjinal ismi "The Eiger Sanction" olmasına rağmen "İnfazcı" olarak çevirmişler. Aynı zamanda sanat profösörü ve  dağcı olan ajan Dr. Jonathan Hemlock'un  Eiger dağına tırmanışı ve cinayetlerini konu ediniyor. Trevanian bu sefer dağlara davet ediyordu beni. Arka        kapağı okumamla kitabı satınalmam bir oldu. Bir soluk bitirdim zaten. Anadolu Dağcılık'ta aldığım temel bilgiler sayesinde teknik terimleri rahatlıkla anlamam kitabı daha bir zevkle okumamı sağladı. 

Trevanian, eski bir CIA ajanı olan Rodney William Whitaker  kullandığı takma bir isim. Bu nedenle hakkında fazla bir bilgi yok 2005 yılında öldüğü biliniyor.  Şibumi'yi okuduktan sonra yazar ve eserleri hakkında araştırma yapmadığımdan kitabın 1972 yılında yazıldığını bilmiyordum.  Haliyle 1975 yapımı bir filminin olduğundan da. İnternet yaptığım araştırmada filmi görünce açıkçası şaşırmadım. Okurken bu kitabın muhakkak filmi olmalı diye düşünmüştüm zaten . 1975 gibi çok erken bir tarihte olmasının ayrı bir önemi var. O günün teknolojisi ile üretilen dağcılık ekipmanları günümüzde üretilen ekipmanlar arasında karşılaştırma fırsatı veriyor.  

Kitabı okuyunca dağlara karşı isteğim bir kat daha arttı. Belki hiç bir zaman teknik bir tırmanış yapmayacağım. Ancak o duyguyu az da olsa anlıyor olmak çok büyük bir haz veriyor. 0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys