23 Nisan 2013 Salı

Gündüz Alp Türbesi ve Hırkatepe KöyüNallıhan rüyası adlı gezimizde bir durak olan Hırkatepe Köyü'ne Gündüz Alp Türbesi'ni görmeye gelmiştik. Gündüz Alp'in Ertuğrul Gazi'nin babası ve Osman Gazi'nin Dedesi olduğu söyleniyordu. Bu konu biraz tartışmalı ve ona yazının sonunda değinmek istiyorum. Oldukça güzel geçen gezimizde Çayırhan'dan sonraki duraktı burası. Çayırhan'dan yola çıktıktan sonra köye gelene kadar güzel bir yol bize eşlik etti. Manzara yol boyunca çok güzeldi.
Sonunda Hırkatepe Köyü'ne geldik ancak köyde tek bir insana rastlamak mümkün değildi ya herkes evine çekilmiş yada köydeki evlerin çoğu boştu. Çok güzel evler vardı köyde ama insan göremedik bir türlü.
Ortalarda türbede gözükmüyordu bir an için acaba yanlış köyemi geldik diye düşünüp araç ile ilerlemeye devam ettik ve köy çıkışında Türbe karşımıza çıktı.


Aracımızdan inip türbenin yanına vardık. Dualarımızı ettikten sonra türbeyi inceleyip fotoğraflarını çektik. Türbe muhtemelen çok yeni bir yapı olduğunu belli ediyor. Eski bir mimarisi yok. Çevre düzenlemesi iyi ve bakımlı. Gelelim Gündüz Alp'in kim olduğu konusuna.


Türbede ve Beypazarı genelinde Gündüz Alp'in Osman Gazi'nin dedesi olduğuna inanılıyor. Ancak şöyle bir durum var Suriye'nin Halep şehrinde yer alan ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından korunan Süleyman Şah Türbesi'nde yatan kişininde Ertuğrul Gazi'nin babası ve osman Gazi'nin Dedesi olduğu söyleniyor. Peki gerçek hangisi? Elbette bilmiyoruz. Birçok kaynak farklılık gösteriyor. Gündüz Alp'in Osman Gazi'nin kardeşi olduğuna dair bilgi içeren kaynaklarda var. Umarım birgün gerçeği öğreniriz. Tam olarak kim olduğunu öğrenemesekte türbeyi ziyaret edip bu güzel köyüde görmüş olmak bize yetti ve arttı. Bu güzel mekandan Beypazarı'na doğru ayrılırken inşallah bir gün yeniden gelme şansımız olur demeyide ihmal etmedik...

İletişim : foto.sinandogan@gmail.com


1 yorum:

Adsız dedi ki...

Sayın Seyyah,
Gündüzalp Gazi türbesi izlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Hırkatepe köyündenim. Maalesef Köy boşalmış durumda. 20 civarında aile yaşıyor ve 4-5 tanesi ekonomik açıdan köye bağımlı geri kalanları da emeklilik sonrası dönenler. Yaz aylarında nüfus biraz daha artar. Gelelim Gündüzalp Gaziye evet bu günlerde Osmanlıya sahip çıkmak itibar toplumda kazandırıyor. Ancak lanetlendiği dönemde de biz oradaydık ve bize rivayet edilen Gündüzalp Gazinin Ertuğrul Gazinin babası olduğu yönündeydi. Türbenin vakıf defteri varmış idi o defter bulunabilse Osmanlı tarihi ile ilgili bu dönem aydınlatılabilir. Ancak 1960 ihtilalinde köye gelen dönemin sıkıyönetim komutanı defteri almış ve bu güne kadar ulaşılamadı. Ancak bu konuda bilgi toplayan Sayın Şevket Bülent YAHNİCİ (Türbenin yeniden yapılmasında etkin rol alan ve Köyün fahri hemşehrisi) Süleman Şah'ın Kayı Boyundan olmadığı ve Süleyman Şah'ın ölümü ile Ertuğrul Gazinin doğumu arasında 6 yıl fark olduğunu ifade etmektedir. Diğer yandan Kayılarda Yönetici makam Şah değil Bey'dir. Velhasıl tariçilerin aydınlatacağı bir konu. Türbenin bu günkü hali sanırım 2000 veya 2001 yılında Sayın Devlet BAHÇELİ'nin himayesinde gerçekleştirildi. Namazgah ve kabir bölümleri bire bir aynıdır. Eskisi ahşap tı. Dolayısıyla türbe eskidir ancak mimari yenidir. Selamlar

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys