1 Temmuz 2013 Pazartesi

Doğunun Büyülü Sarayı İshak Paşa


Van Gölü turunda ikinci gününde ilk durağımız İshak Paşa sarayı. Belki de fazladan 350 km yol yapmamız tek nedeniydi. Gezi programı yaparken ilk düşüncemiz sadece göl etrafını turlamaktı. Ama buralara kadar gelip de bu muhteşem sarayı görmeden dönmemek için rotamıza Doğubayazıt-Hamur-Patnos ve Malazgirt'i de ilave ettik.
İshak Paşa Sarayı 

Doğubayazıt'ın ilginç bir hikayesi var. Yakın tarihe kadar Bayazıt olan şehrin ismi 30'lu yıllarda posta idaresinde İstanbul Beyazıd semtiyle karıştırılmasında dolayı Doğubayazıt olarak değiştiriliyor.  Bayazıt ismi de bildiğimiz Osmanlı Sultanı Beyazıd'dan gelmiyor. Moğalların torunlardan İlhanlıların varisi Celayirli Şehzade Bayazıt'ın ismini  taşır aslında. Acıklı bir de hikayesi vardır aslında.  Kardeşi ile iktidar savaşında öldürülünce kendisiniz büyük sevgi besleyen halkı şehre ismini veriyor. Yavuz döneminde de önemli rol oynuyor. Acemlere karşı yürütülen savaşta ilk biat eden şehirlerden Bayazıd. Cumhuriyet dönemine kadar il statüsünde iken sınırı çok yakın olmasından dolayı şehir merkezi Karaköse'ye yeni ismi ile Ağrı'ya taşınıyor. Bilinenin aksine şehir adını dağından alıyor aslında Ağrı Dağı'ndan ( Ermenice Ararat )
İshak Paşa Sarayı Türbe

Gelelim İshak Paşa sarayına. Osmanlı'da belkide Topkapıdan sonra yapılmış en görkemli saray diyebiliriz. Sadece saray olmayıp külliye özelliği taşır. Cami, türbesi, kütüphanesi, misafirhaneleri ile . Osmanlı'nın dahiyane devlet sisteminin bir ürünü olarak yarı bağımsız olarak doğu eyaletlerini yöneten İshak Paşa tarafında yaptırılmış. Osmanlı mimarinin tersine Selçuklu ve İran izlerini taşır.  Muhteşem bir yapıt. Özellikle taş işlemeleri nadir örnekleri taşıyor. Devasa giriş kapısı çeşitli taş işlemeleri ile süslü. Hayran kalmamak elde değil. Her bir bir odası ayrı bir güzel. Zamanında kalorifer tesisatı bile varmış. Tabi Ağrı dağına bakan bir sarayda en büyük sorun ısıtma olacaktır. Kuzey cephesi tamamen Ağrı Dağına bakıyor. Terası bile var açık havada  izlemek için. Camisinin atmosferi ise baş döndürücü. Sade bir süslemesi olsada gölge oyunları insanı büyülüyor. Osmanlının son dönemlerinde yaşanan Rus istilalarında büyük hasar almış. Bu yüzden son dönemlere kadar harap vaziyetteyken büyük bir restorasyona yapılmış. Yapının tavan kısmı büyük oranda yıkıldığında koruma amaçlı cam bölmeler yapılmış. Uzaktan pek hoş durmasada bu güzide eseri kardan yağmurdan eseri korumak için  gerekli bir önlem.

İshak Paşa Sarayı

Saray eski Bayazıd şehrinin içinde inşa edildiğinde çevresinde başka eserlerde var.  Bayazıd Kalesi klasik orta çağ kalelerinden. Yüksekçe bir tepeye inşa edilmiş. Eteklerin Bayazıd Camii  ve onun hemen yanında büyük Kürt Alimi Ahmed-i Hani'nin  türbesi var. Ahmed-i Hani, meşhur Mem u Zin hikayesinin yazarı. Kürt edebiyatın en önemli eseri.
Ahmed-i Hani Türbesi

Kaleye çıkan küçük bir kaya oyuğundan İshak Paşa Sarayı'nı ve yeni Doğubayazıt şehrini izledik. Bu tepelerden bakınca eski insanları ruh hali rahatlıkla anlaşılabiliryor. Savaşlardan korunmak amaçlı şehirler hep tepelere yapılmış.

Kaleden Doğubayazıt

Doğubayazıt Kalesi

Doğubayazıt Kalesi

Bayazıt Camii

Doğubayazıt Camii

Doğubayazıt Kalesinden İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı Süslemeleri

İshak Paşa Sarayı Süslemeleri İç Avlu

İshak Paşa Sarayı  Camii Kubbe

İshak Paşa Sarayı Camii

İshak Paşa Sarayı Haremden İç Avlu

İshak Paşa Sarayı Odaları

İshak Paşa Sarayı Kapı Süslemeleri

İshak Paşa Sarayı Kapı Süslemeleri

İshak Paşa Sarayı Kapı Süslemeleri

İshak Paşa Sarayı Kapı Süslemeleri

İshak Paşa Sarayı Kapı Süslemeleri

İshak Paşa Sarayı teras

İshak Paşa Sarayı Türbe

İshak Paşa Sarayından Doğubayazıt Keşis Bahçesi 


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys