1 Mart 2014 Cumartesi

Dağ Fimleri Festivali


Bugün ne yol vardı ne fotoğraf. Zaten bir kaç aydır unuttuk yolları, özledik dağları. Yazılar ve kitaplarla avutmaya çalışırken bir festival çıkageldi. Bize özlediklerimizi hatırlattı. Bu haftasonunun konusu oldu. Dağ Filmleri Festivali.  Bir kaç senedir taki ettiğim bir festival. Bu sene 25 Şubat'ta başlamasına rağmen ancak bugün fırsat bulabildim. Can dostum Yavuz'la beraber programımızda 2 ay seansta 5 film izlemek varken maalesef ilk seansa katılamadık. İki film izleyebildik. Küçük kızımın hastalığı buna mani oldu. Her şeyin başı sağlık elbette. Gelecek yıllarda kızlarımla beraber izlerim inşallah.

Filmlerin ikiside K2 dağınına yapılan tırmanışları konu alıyordu. Bu sebeple K2 dağına doyduk her köşesine aşina olduk diyebilirim. Elbette bu bir şaka belkide temenni. Ancak çok zor bir iş. Ölüm dağın yerinde kendini hissettiriyor.Birincisi film belgesel tadında çekilmiş çok beğendiğim bir yapım. K2: Himalayalar’ın Sireni. 1912 yılında K2'ye ilk tırmanış denemesi yapan Abruzzi Dükünün hikayesi ile başlıyor ve filmin ilerleyen sahnelerinde dükün hatıralarıda yer yer veriliyor. Aslında bir anlamda dükün izlerini takip ettikleri bir film olmuş. Kurgusu oldukça güzel. Diyaloglar iyi hazırlanmış. Bir belgesel çekildiğinin farkında olmakla birlikte doğallar.

http://dagfilmfest.org/Film/120/K2__Himalayalar___in_Sireni

İkincisi film bizden biri Tunç Fındık'ın hikayesi. K2 Dağların Dağı - Tunç Fındık. Kendisini geçen sene K2 tırmanışı ile ilgili bir bir sunumunu izlemiştim. Birinci elde hislerini canlı olarak dinlesemde filmi de etkileyiciydi. Büyük çoğumluğunu GoPro yani kafa kamerası ile çektiği filmde bire bire yaşadıklarını aktarıyor.

http://dagfilmfest.org/Film/144/K2_Daglarin_Dagi___Tunc_Findik

Festivali İstanbul'da yaşayanlar kaçırmış olsalar bile Ankara ve İzmirliler için hala fırsat var. Gelecek yıllarda da takip edilmesi gereken bir faaliyet.

K2: Himalayalar’ın Sireni

K2: Himalayalar’ın Sireni
K2 Dağların Dağı - Tunç Fındık

K2 Dağların Dağı - Tunç Fındık
Fotoğraflar http://dagfilmfest.org/ adresinde alınmıştır.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys