9 Mayıs 2014 Cuma

Yürüyen Köşk Hikayesi

Yürüyen Köşk

Yalova Termallere gidenler bilir. Atatürk'ün büyük ilgisi vardır bu bölgeye. Hem termal bölgede hem de deniz kenarında birer köşkü vardı. Ve bu iki köşk arasında oldukça intizamlı ağaçların dikildiği bir de yol yapılmıştır. Gördüğüm en güzel yollarda birisidir hatta. Hikayemiz ise deniz kenarındaki köşk ile ilgili yani Yürüyen Köşk. Adı üstünde yürümüş gerçekten. Nasıl mı olmuş ? Tam bir ibret öyküsü.

Atatürk deniz kenarında dinlendiği bu köşkün hemn yanında bir ulu çınar bulunur. Gün gelir çınarın dallarında birisi köşkü tehdit eder. Bahçıvan dalı kesmek için niyetlendiğinde Atatürk mani olur duruma. Çok anlamlı bir bir emir verir.
- Ağaç kesilmeyecek !!! Binayı kaydırın.

İstanbul'dan mühendisler getirtilerek çalışmalara başlatılır hemen. Binanın temellerine raylar döşenmesi suretiyle yaklaşık 5 mt ağaçtan uzaklaştırılır.

Günümüz şartlarında bile görülemeyecek bir çevre duyarlılığı.

Uğrana köşklerin yürütüldüğü ulu çınar

Köşk ve Çınar

Yürüyen Köş'ün İskelesi

Tarihi Yalova Termal Kaplıcaları :
ATATÜRK 'ün "Burası geleceğin su şehri olacaktır" dediği bir kenttir Yalova.  Termal Kaplıcaları ilk olaral 1600 sene önce Bizans İmparatoru Constantinus tarafından yaptırılmış. Bir çok imparator zamanında kullanılsa bile Osmanlı zamanında önemini yitirmiş. Ta ki  Sultan Abdülmecid annesi Bezm-i Alem Valide Sultanın romatizmalarına burada şifa bulana kadar. Tekrar bir imar edilmiş, Daha sonrada Sultan II. Abdülhamid zamanında yeniden ünlenmiş, köşkler ve gazinolar yapılmış. Savaş dönemleri boyunca tekrar unutulan kaplıcanın kaderi  Atatürk'ün bölgeye gelmesi ile tekrar değişmiştir. Bugün Yalova Termal Kaplıcalarının dünyaca üne sahip olması Atatürk'ün sayesindedir.

Yalova Termal Kaplıcaları


Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova Termal Kaplıcaları


Köşkün yürütülme anı

Köşkün yürütülme anı


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys