20 Temmuz 2014 Pazar

Dağ Bisikletleri


 
Uzun zamandır bisiklet turlarına soğuk bakıyordum. Belki de fotoğraf çekemeyeceğimi düşündüğüm içindir. Benim için bir geziden öncelikli olarak beklentim fotoğraf çekmek. Ancak koşmaya başladıktan sonra bu fikrim değişti. Hareket kabiliyetim arttıktan sonra bisikletle uzun yollar yaparak gezmek aklıma yatmaya başladı. Özellikle geçtiğimiz yıl yaptığımız Kapıdağ Yarımadası turunu dağ bisikleti ile yapsaydık nasıl olurdu diye düşününce bisiklete daha bir ısınır oldum.

Bisikletle ilgili yaptığım araştırmada ilginç bilgilere ulaştım. Bisiklet ülkemizde gençlik eğlencesi, hobi yada çok az bir kesimde spor aracı olarak bilinse de geçmişten günümüze kadar dünyanın birçok ülkesinde ulaşım aracı olarak kabul edilmiş. Bisiklete ilk “pedal” kavramını getiren İskoçyalı Kirkpatrick Millan’ın amacı yaşadığı kasaba ile şehir arasındaki 22 kilometrelik mesafeyi daha hızlı ve daha az yorularak gidip gelmesine yarayacak bir araç geliştirmekmiş mesala. 1860 yılında ise Fransız Ernest Michaux ve babası Pierre Michaux tarafından modern bisiklete en yakın form olan ön tekerleği büyük arka tekerleği ise küçük olan alete Fransızlar “Velocipedes” adını vermiş. Bu terim Türkçe’ye “Velespit” olarak geçmiş ve uzun yıllar bisikletin yerine kullanılmış.  Bisikletle ilgili en ilginç anekdot ise I. Dünya savaşında savaş aracı olarak kullanılmış olması.

Günümüzde birçok Avrupa ülkesinde ve Uzak Doğu’da yaygın olarak şehir içi ulaşım amacı ile kullanılmaya devam ediyor. Maalesef ülkemizde birkaç şehir hariç o kadar yaygın değil. Bunun yanı sıra spor amaçlı kullanımında ise büyük artış var. Seyahat amaçlı bisiklet turlarını sıkça görmeye başladık. Özellikle dağcılık kulüplerinin bisiklet bölümleri var. Dağ bisikletleri ile trekking benzeri doğa gezileri yapılmakta.

Kullanım amacına göre bisikletlerin yarış bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, tur bisikleti, motorlu bisiklet, BMX, yatay bisiklet (recumbent), çift kişilik bisiklet (tandem) gibi türleri bulunmakta. Bunlar içinde kullanım rahatlığı, dengesi, kontrol edilebilirliği ve çeşitli zemin şartlarına uyumlu yapısı ile dağ bisikletleri en yaygın olan bisiklet türü.  Ülkemizde de en çok yaygın olan bisiklet türü dağ bisikletleridir. Ülkemizde yaygın tercih edilen yerli markaların başında da Ümit Bisiklet geliyor.

Dağ bisikletlerinin yapısı temel olarak "kadro", "maşa", "teker seti", "çekiş sistemi" ve "kontrol elemanları" ndan oluşur.  Dağ bisikletleri de kullanım şartlarına göre "Downhill", "Freeride", "All Mountain", "Cross Country" gibi çeşitli sınıflara ayrılmış. Bunlar içinde en çok bilineni “Arazi Bisikleti” olarak tanımlanabilecek olan “Cross Country”dir.

Kimbilir bir gün Yoldaki İzler olarak yoldaki izlenimlerimizi iki teker üzerinde anlatmaya çalışırız. Şimdilik ekipman olarak araştırmalarımıza devam ediyoruz.  Benim tercihim  Bianchi ya da Salcano bisiklet olacak. Sizde diğer bisiklet markalarını Hepsiburada.com’dan fiyat karşılaştırmalı olarak inceleyebilir ve bütçenize uygun olanı belirleyebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys