12 Temmuz 2014 Cumartesi

İstanbul'a Benzeyen Şehirler


İstanbul'un dünyada eşi benzeyi yok der dururuz. Haklıyız elbette. İki kıtada toprağı olan başka bir şehir bulunmaz dünyada. Peki uzaydan şöyle bir baksak İstanbu'a coğrafi olarak hangi şehirleri benzetebiliriz. İkizi gibi olmasa İstanbul'a benzeyen bir kaç tane  büyük şehir buldum haritalarda. Belki daha küçük yerlerde vardı. Yenilerini fark ettikçe bu listeye ekleyeceğim.

Belgrad 
Tuna Nehri, bir Boğaz edası ile şehri ikiye bölmüş. Ancak kollarında bir tanesi Haliç gibi kıvrılılınca İstanbul'a benzemiş. Sırp bir arkadaşım "İstanbul, Belgrad'a  çok benziyor bu yüzden bu şehri çok seviyorum" demişti. O zaman haritaları karşılaştırdığımda ben de şaşırmıştım. Belgrad'ın köprüleri Boğaz Köprüsü'nü, Galata Köprüsü'nü anımsatmış sanki


Lizbon 
İstanbul'a en çok benzeyen şehir diye boşana demiyorlar bu şehre. Tepeleri, köprüleri bunun kanıtı. 


San Francisco 

Ünlü Gold Gate Köprüsü'nün   Boğaziçi Köprüsü'nü anımsatması bile yeterli İstanbul'a benzemesi için. Okyanus'a bir boğazla ayrılan küçük bir iç deniz yada körfez de Marmara Denizi'ni anımsatıyor. Küçük dediğime bakmayın dünyanın en değerli bölgesi burası. Silikon Vadisi burada malumunuz. 


Shimonoseki 
Japonya'dan bir şehir hem de İstanbul kardeşi. Baltalimanı'nda bu şehir isminde bir de park varmış. Japon bahçesi formatında yapılmış elbette. Parkın girişinde de bu şehrin bir fotoğrafı varmış. Boğazı, köprüleri olduğu kadar adaları da var bu şehrin.


Vancouver 

Kanada'nın 3.büyük şehri Vancouver'da istanbul'a bir miktar benzemekte.
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys