25 Ağustos 2014 Pazartesi

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi


Lise yıllarımda Ramazan'da sahur vakti yayınlanan İbn-i Sina dizisi vardı. Üniversiteye hazırlanıyor olmamın etkisi ile de hiç bölümünü kaçırmamıştım. Çocukluğundan itibaren büyük üstadın hayatı çok ilgimi çekmişti. Yine o yıllarda müslüman bilim adamlarının icatlarına merak salmıştım. Bir kaçte kitap okumuştum haklarında. Yıllar sonra o hayran olduğumuz bilimadamlarının çoğu kitaplar tasarı aşamasında kalmış icatlarının kanlı canlı görme fırsatı buldum. Hem de İstanbul'da. Gülhane'de İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde.
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Gülhane Has Ahırlar Topkapı Sarayı
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Topkapı Sarayı bünyesinde yer alan Has Ahırlar'da 2008 yılında Prof. Dr. Fuat Sezgin'in büyük gayretleri ile açılan müzede müslüman bilimadamlarının icatlarının maketleri ve tanıtımları yeralmakta. Müzede savaş teknolojisi, tıp, fizik, astronomi, maden gibi farklı bölümler var. Eserleri inceledikçe insan hayret ediyor. Bir bilim dünyasına damgasını vuran İslam alimleri bir anda nasıl sahnede çekilmişler. Bu düşünülmesi, araştırılması ve dersler çıkartılması gereken bir konu.

Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan El Cezeri, "Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap" (El Câmi-u’l Beyn’el İlmî ve El-Amelî’en Nâfi fî Sınâ'ati'l Hiyel

Eserleri çok detaylı inceleyemesem de bir çoğundan haberdar olsamda hayretler içersinde kaldığım eserlerde vardı. Tek tek anlatmam mümkün değil elbette. Ancak Takiyüddin'in döner çevirme makinesinden bahsetmem gerekiyor. Zihni sinir projesine benzese de Avrupa Sanayi devrimine giden yolu açan buhar makinesinin icadına ilham kaynağı olmuş. Bir kazanda kaynatılarak elde edilen buhar döner çarkını çevirmekte kullanılıyor. Bilim tarihinde buhar gücünden enerji elde etmenin ilk örneği olarak gösteriliyor.
Takiyüddin'in döner makinesi buhar makinesi ilham olmuş bir icattır.  

Müzeyi özellikle kızlarımla beraber gezmek istedim. Yaşları küçük dahi olsa bu havayı tenüffüs etmeleri benim için önemliydi. Sizinde ilginizi çekeceğinden eminim. Müze Salı günleri hariç hergün açık. Giriş ücreti 10 TL olmakla birlikte Müze Kart'ta geçmektedir. İstanbul'da Gülhane Parkı'nda yapılacak güzel bir bir hafta sonu yürüyüşü sonrası 1 saatinizi ayırmaya değer.

Burçlar

El-Cezeri'nin Fil Saati


Gök Küre

Savaşlar için tasarlanmış çeşitli icatlar


İstanbul Minyatürü

Endülüs mimarisinin en güzel örneklerinden Kurtuba Ulu Camii maketi

Tıpta kullanılan çeşitli madenler

Fas'ta kullanılan bir su saati


Çeşitli tıp aletleri
Usturlap :  Güneş ve yıldızların ufuk yüksekliklerini ölçüp buradan zaman hesabı yapmayı sağlayan bir gözlem aracı

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys