9 Ağustos 2014 Cumartesi

Şehzade Mehmet Türbesi : Evlat Acısının Çinilere Yansıması

Şehzade Mehmet Camii ve Türbesi

Fatih Şehzadebaşı'nda İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin karşısında İstanbul'un en güzel camilerinden birisi olan Şehzade Camii yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan'a kendi adına bir cami yapmasını emrettik sonra Şehzade Mehmet'in genç yaşta vefat etmesi üzerine camiye onun adını vermiştir. Ayrıca şehzade için çok zarif bir türbe inşa edilmiştir.

Mimar Sinan, Kanuni'nin üzüntüsünü çok iyi anlamış olmalı ki türbede ancak genç bir şehzadenin kaftanlarında kullanılabilecek sarı yeşil gibi açık renk çinilere yer vermiş. Bu özelliği ile diğer Osmanlı türbelerinden ayrılmaktadır. Ayet-el Kürsi başta olmak üzere bir çok ayeti türbeyi çevreleyecek şekilde çinilere yerleştirmiş.

Türbede Şehzade Mehmet'in sandukasının üzerindeki ahşap yapı dikkati çekmektedir. Esasen Kanuni Sultan Süleyman tahtı olup ters çevrilerek türbeye yerleştirilmiş. Bundan murad Sultan Süleyman'ın kendinden sonra padişah olarak Şehzade Mehmet'i düşündüğünü söylenir. Şehzade Cihangir'de bu türbede medfundur.

Şehzade Camii ve Şehzade Mehmet Türbesi
Sultan Süleyman'ın ters yerleştirilmiş tahtı
Mimar Sinan meşhur sözünü bu cami için söylemiştir. “Şehzade çıraklık, Süleymaniye kalfalık, Edirne Selimiye de ustalık eserimdir” diyecektir. Sinan eserleri arasında ilk basamak olarak gösterse de Sultanahmet ve Yeni Camii yapılırken Şehzade Camii'nin planı geliştirilerek kullanılmış. İsmi çok bilinse de diğer camilere göre daha az ilgi görmektedir. Külliyenin haziresin de ayrıca meşhur Rüstem Paşa'nın  türbesi yer alır.

Bu cami ile ilgili uydurulan meşhur bir efsane vardır.  İddaya göre Mimar Sinan tarafından 400 sene sonraya bir mektup yazılmış. Son yıllarda internette hızla yayılan bu iddaa tamamen hayal ürünüdür. Sinan için uydurulan Mihribah Sultan Camileri ile ilgili yalanda olduğu gibi bu mektuba da itimat edilmemesi gerekir.

Şehzade Mehmet Türbesi'nin çinileri genç bir şehzade kaftanının desenleri gibi

Şehzade Camii Kubbesi
Şehzade Camii Minareleri
Şehzade Camii Minber ve Mihrabı

Şehzade Camii Su Terazisi
Şehzade Camii sütununda  tavus kuşu desenli vav hattı 
Rüstem Paşa Türbesi
Şehzade Mehmet'e Dua


Şehzade Camii türbe yoluna kırık mezar taşları döşenmiş
1 yorum:

Unknown dedi ki...

Mimar Sinan meşhur sözünü bu cami için söylemiştir. “Şehzade çıraklık, Süleymaniye kalfalık, Edirne Selimiye de ustalık eserimdir” diyecektir. Böyle bir sözü Sinan söylememiştir(!), bu bir yakıştırmadır.

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys