1 Ağustos 2014 Cuma

Çöldeki İzler : Kendini Bulmaya Adanan Bir Yolculuk

Ayer's Rock
Çöldeki İzler, son zamanlarda izlediğim en güzel yol filmi. Filmi sonuna kadar kendimi kahramanın yerine koyarak izledim. Gerçi o kadar cesaretli olabilir miyim sorumluluklarımı bırakabilir miyim bilmiyorum ama yine de izlemesi çok keyifli bir filmdi.


1970'li yıllara dayanan gerçek bir yol hikayesinden uyarlanmış. Orta Avustralya çöllerinde 3000 km'yi tek başına geçme başarısı gösteren Robyn Davidson (Mia Wasikowska)' un hikayesi. Babasından aldığı macera ruhu onu çöllere çeker. Amacı çölden yakaladığı 3 deve ile yollara düşerek çölleri geçerek okyanusa ulaşmak. Bunun için iki yıla yakın deve çifliklerin çalışır. Filmde öğrendiğinm en ilginç konulardan birisi de bu. Avustralya'da 50.000'e yakın vahşi devenin olması. 1900'lü yılların başında trenlerin ve arabaların gelmesi ile artık ile işe yaramayan ve  serbest bırakılan evcil develerin çöl şartlarına uyum sağlayarak çoğalması sonucu ortaya çıkmış.

Robyn'nin yolculuğunu gerçekleştirmesi için kalan ihtiyaçların karşılanması için National Geographic dergisi sponsor olur  ve fotoğrafçı  Rick Smolan (Adam Driver)' ı görevlendirir. Yolculuğun belirli dönemlerininin fotoğraflarını çekereken aynı zamanda hikayenin de bir üyesi olur zamanla.

Eddiy, Avustralya yerlilerinden yani bir aborjin. Bizim hacı dedelerimiz kadar cana yakın. 

Robyn Davidson'un çocukluğundan itibaren bir arayış içersinde olduğunu anlıyoruz filmde. Kendini bulması için çöl yalnızlığına ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Kendi ile başbaşa geceler geçiriyor. Zorluklara katlanıyor. Ancak çölde başka bir zenginliği keşfediyor. Çölün yerlileri Aborjinler. Bu konuda diğer ilgimi çeken kısmı oldu filmin. Aborjinlerleri bilsem bile yakından tanıma fırsatı buldum. Bizim köylerdeki ihtiyarlardan bir farkı yok sanki.O kadar saf temiz. İnsan her yerde aynı. Bozulmadığı sürece yaratılıştan gelen  bir hikmete sahip.

Filmde National Geographic sponsorluğunda olsa bile bir fotoğraf eleştirisi var. Fotoğrafta etik kurallara uyulması gerektiği vurgulanmış. Ayrıca aborjinlerin yaşam kurallarına saygılı bir davranış var film boyunca. Yüzyıllar boyunca yok sayılıp toprakları ellerinden alınmalarına rağmen günümüzde iade-i itibarları verildiği gösterilmeye çalışılmış.

Baştan sonra fotoğraf kokan bir film. Her sahnesi buna göre kurgulanmış sanki. Çölün sarı renginin rahatlatıcı etkisi görülüyor.Filmin Künyesi:

Çöldeki İzler

Orjinal Adı : Tracks
Yönetmen: John Curran
Senaryo: Marion Nelson
Görüntü Yönetmeni: Mandy Walker
Oyuncular: Mia Wasikowska, Adam Driver, Emma Booth, Jessica Tovey


Robyn Davidson : Bazı gezginler her yerde kendilerini evinde hisseder, bazıları içinse hiçbir yer ev değildir. Ben de onlardan biriydim
Fotoğrafta etik
Fotoğrafçının yolculuk boyunca hikayeye etkisi büyük.
Kervan
Çölün gizemi
Rota
Yolculuk boyunca pusula haricinde kullanılan tek teknolojik alet
Vahşi Develerin yakalanması
Çöldeki İzler ve Yol Arkadaşları
Çöldeki İzler

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys