27 Eylül 2014 Cumartesi

Paşa Fabrikası : Sivas'ı Aydınlatan Tarih

Paşa Fabrikası
Paşa Fabrikası

Paşabahçe Parkı,  Sivaslıların çok rağbet ettikleri bir mesire alanı. Yeşile hasret bir Sivas için vaha gibi bir yer. Çok güzel bir kaynak suyu ve güçlü akan Tavra Deresi var. Bu dere yüzünden şehrin ilk elektrik santrali de buraya yapılmış. 1934 yılında Belediye Başkanı Osman Hikmet Işık tarafından yaptırılan santral bir dönem Sivas'ın elektrik ihtiyacını karşıladıktan sonra kapasitesi yetmeyince kapatılmış. Santralin ve çevresinin ismi halk arasında Paşa Fabrikası olarak geçmiş.

Aslına bakıldığında bugünlerde doğaya zarar vermesinden dolayı karşı çıkılan HES(Hidro Elektrik Santrali)'lerin ilk örneklerinden. Keşke her HES bu kadar doğayla uyumlu olsa.

Kapatıldıktan sonra kaderine terk edilen santral 2010 yılında Belediye Başkanı Doğan ürgüp tarafından restore edilerek tekrar elektrik üretmeye başlamış. Hem bir tarih tekrar ihya edilirken hem de çevresindeki mesire alanının elektrik ihtiyacı karşılanmaya başlanmış.

Demiryollarına beton travers yapılmasından sonra toplanan ahşap traversler,
çok güzel bir geri dönüşüm uygulaması ile Paşabahçe'de tren yolu teması ile tekrar kullanılmış. 

Santralin çevresinde düzenlenen park Paşabahçe ismini alırken çok güzel bir geri dönüşüm uygulaması yapılmış. Sivas Travers Fabrikası'ndaki  ahşap traversler kullanılarak tren yolu  teması işlenmiş. Böylece Sivas'ın bir demiryolu şehri olduğu vurgusu yapılmış.

Sivas'tan 7 km mesafede olan park daha yüksek olduğundan dolayı havası daha temiz. Bu özelliği geçmişte de Sultan İzzetin Keykavus tarafında verem hastalığının tedavisi için kullanılmış. Sivaslılar dört mevsim parka gelerek pikniklerini yapmaktalar.


Temiz havası ile şifa kaynağı Paşabahçe

Boğaz Köprüsü bir hasrettir İstanbul'a özlemdir.
Restarasyon öncesi santral

4 yorum:

Sesli Sohbet dedi ki...

muhteşem bir marka gerçekten

Ali Nural ca dedi ki...

Güzel iş yapanlar ve bunları güzel bir şekilde sunanlara teşekkürler...

Yoldaki İzler dedi ki...

Bizden de selam olsun

Kerime dedi ki...

Sami aydın döneminde restore edildi diye biliyorum ama

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys