11 Eylül 2014 Perşembe

Mersin'in Tatil Bölgeleri


Akdeniz Bölgesi’nin turizm açısından parlayan şehirlerinden biri olan Mersin, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda turistin de tercihi olmaya başladı. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Mersin’e özellikle yaz aylarında deniz tatili için geliniyor. Akdeniz sahili boyunca uzanan bu tatil şehrinde hem otel hem de turistik tesis sayısı da her geçen gün artıyor. Peki Mersin’e gelen turistler en çok hangi bölgeleri tercih ediyorlar, Mersin’e gidecekler hangi tatil bölgelerini tercih edebilirler, Mersin'de otel bulmak kolay mı?  Tatilini Mersin’de geçirmeyi planlayanlar için rehber niteliğinde bir yazı yazdık:

Silifke

Akdeniz ve Toros Dağları arasında kalan Silifke sahil yolunda bulunmasından dolayı ulaşımı çok rahattır. Mersin şehir merkezine yaklaşık olarak .. km uzaklıkta bulunan Silifke, tüm Türkiye’de yoğurduyla bilinmektedir. İlçe özellikle yazlıkçıların uğrak noktası konumunda bulunuyor. Tokmar Kalesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Olba Antik Kenti, Silifke Kalesi gibi birçok tarihi yapı da burada gezip görebileceğiniz yerlerden bazıları. Türkiye’de mağara turizminin en çok olduğu bölgelerden birisi burada bulunan Astım Dilek Mağarası’dır. Şifalı olduğu düşünüldüğünden dolayı her yıl binlerce turist burayı hastalıktan kurtulmak için ziyaret eder. Astım hastalarının uğrak noktalarından birisidir.

Silifke ve tatil denilince ilk akla gelen yerler ise sahil şerididir. Plajlar ve koylar buraya gideceklerin en çok merak ettiği yerlerin başında geliyor. Boğsak Plajı, Susanoğlu Plajı, Akkum Plajı, Akçakıl Plajı, Yapraklı Koy deniz ile sahilin birleştiği doğa harikalarıdır.

Silifke’nin bir diğer önemli yanı ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki bağlantıyı sağlayan yer olmasıdır. Bu bağlantının sağlandığı yer; Silifke’ye bağlı Taşucu Limanı’dır.
Taşucu’nda Mersin’in diğer bölgelerine oranla daha fazla yabancı turiste rastlayabilirsiniz, bu nedenle otel fiyatları biraz daha pahalı olabilir, erken rezervasyon yapmakta fayda var.

Narlıkuyu ise tarih boyunca konumu ve güzel koyu nedeniyle sürekli olarak insanların tercih ettiği bir yer olmuştur. Mersin’den 65 km uzakta olan bu yerleşim merkezine de ulaşım kolaydır.
Mersin’in diğer bölgelerinde olduğu gibi Silifke’de de biraz tuzlu ve sıcak bir suyla karşılaşabilirsiniz. Bölgeye göre gayet normal bir durum.  Silifke’de denize girenlerin fark edeceği gibi denizi temiz ve plajları genelde ince kumludur.

Tarsus

Tarsus, Mersin’de özellikle tarihi zenginliklerinden dolayı ziyaret edilen bir yerdir. Gözlükule Höyüğü’nde Yeni Taş Çağı’na ait yerleşime ait izler bulunmuştur. Asurlular, Persler ve Yunan medeniyetlerinin uğrak bir adresi olan Tarsus, Roma zamanında çok sayıda filozofun yetiştiği ve ziyaret ettiği bir yer olmuştur. İlçe yüzyıllar boyu olduğu gibi şuan da yine kozmopolit bir yapıdadır.

Antik Yol, Şahmaran Hamamı, Donuktaş, Roma Yolu, Roma Mezarları, Tarsus Etnografya Müzesi, Danyal’ın Türbesi, Eshab-ı Kehf Mağarası, Kleopatra Kapısı ve Nusret Mayın Gemisi burada görebileceğiniz kültürel ve tarihi eserlerden bazılarıdır.  Ayrıca burada bulunan St.Paul Kuyusu ve Anıt Müzesi UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine alınmıştır.

Tarsus Şelalesi ise doğa ile vakit geçirmek isteyenler için güzel bir alternatif.

Kazanlı

Mersin merkeze bağlı olan Kazanlı kasabası deniz kaplumbağaları ile ünlü bir turizm bölgesidir. Kazanlı sahil şeridi deniz kaplumbağalarının yumurtalamak için seçtiği yerlerden birisidir. Sini kaplumbağaları ve yeşil kaplumbağalar yumurta bırakmak için buraya gelir. Hem deniz hem de bu muhteşem doğa olayını görmek için çok sayıda turist ve bölge halkı Kazanlı’ya gelir.

Erdemli

Yaz aylarında ilçe halkının yaylaya çıktığı, yerli turistlerin ise koylar ve sahillere geldiği yerlerden birisi de Erdemli’dir. Erdemli’yi özel ve turistik yapan değerlerin başında tarihi geliyor. Hemen hemen her köşesinde bir örenyerine denk gelmek mümkün. Tırtar Akkale Örenyeri, İmirzeli Örenyeri, Çatıören Örenyeri, Öküzlü Örenyeri bu topraklarda yaşamış olan medeniyetlere tanıklık yapabileceğiniz yerlerden bazılarıdır.

Eğlence ve alışveriş merkezleri ile donatılmış olan Kızkalesi ise hem Mersin’in hem de ilçenin sembolü haline gelmiştir. Akşam manzarasından denizine kadar kesinlikle gidilip görülmesi gereken Kızkalesi; Roma, Bizans ve Selçuklu gibi sayısız devletin ve medeniyetin etkisi altına girmiştir. Yıl boyunca turistlerin başlıca ilgi odağı olmasından dolayı bölge sürekli gelişiyor.

Erdemli’de hem havuz hem de plaj keyfi yaşayabileceğiniz çok sayıda otel de bulabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys