3 Eylül 2014 Çarşamba

Paris'te Bir Hafta Sonu


Rahmetli Mehmet Ali Birand ile yapılan bir söyleşiyi hatırlıyorum. Pazar sabahları kahvaltısını yapmak için eşiyle Paris'e gidip aynı gün geri döndüğünden bahsetmişti. Eskiden çok az kişinin yapabileceği bu haftasonu aktivitesi artık bizim için de hayal değil. En azından hayatımızda bir defa yapmak mümkün. Tabi önce uçak bileti araştırması yapmak lazım. Bunun için Ucuzabilet.com’daki uygun Paris uçak bileti seçeneklerine göz atabilir, bütçemize uygun uçakları takip edebiliriz. Araştırmamız Elbette biz Mehmet Ali Birand olmadığımız için Paris'e gidip te sadece kalvaltı yapıp dönmek olmaz. Bir iki günümüzü ayırdığımızda Paris'te güzel bir zaman geçirebiliriz. Peki neler yapabiliriz ?

1- Eyfel Kulesi'nden şehri izlemek

Paris Eyfel'siz olmaz. Fransız devrimin 100. yıl kutlamaları ithafen 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel tarafında yaptırılan 300 mtlil kule şehrin her yerinde görülmekte. Böyle olunca kuleden de tüm şehir izlenebilmekte. Kulenin en ilginç bir özelliği ise tüm turistik cazibesine rağmen Fransızlar tarafından pekte sevilmiyor oluşu. Bir Fransız bir yazarımız "Eyfel kulesi Fransa'nın en güzel yeridir,çünkü; Eyfel Kulesinin gözükmediği tek yerdir" dese de tüm dünyanın ilgisi çeken yapıt mutlaka görülmeli.

2- Seine Nehri’nde tekne gezintisi yapmak

Denize kıyısı olmayan şehirler içinde en şanslı olanları içinden nehir geçenler olsa gerek.Nehirler şehre ruh katıyor. Paris'in şansı da Seine Nehri bence. Paris’i boydan boya ikiye bölen Seine Nehri , 776 mt uzunluğu ile Fransa’nın ikinci büyük nehri olup Paris boydan boya ikiye böler. Nehrin kenarında çok güzel yürüyüş parkurları mevcut. Ayrıca tekne ile dolaşarak şehri keşfedebilirsiniz.

3- Zafer Takı'ndan kahraman edası ile girmek

Napolyon Bonapart'ın Austerlitz savaşında askerlerine moral vermek için "evinize zafer taklarının altından geçerek döneceksiniz" sözü verir. Zafer sonrası Charles de Gaulle Meydanına takı inşa ettirir. Bizde Paris'i keşfedecek kahramanlar olarak takın altında geçmeliyiz.

4- Louvre Müzesi'nde Da Vinci'nin şifresini aramak

Dan Brown hayranları Louvre Müzesi'ni görmeden tanıma fırsatı bulmuşlardır. Meşhur kitap ve daha sonra çevrilen sinema filminde müzenin her bir köşesi detaylı anlatılmaktadır. Bunlar yetmez diyorsanız müzenin kapıları sizler için açık bekliyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesinin en meşhur parçası ise Mona Lisa tablosudur. Müze dünyanın en geniş Eski Mısır arşivine de ev sahipliği yapmakta. Müze sevenler için Louvre'dan sanra Orsay Müzesi'de tavsiye edilir.

5- Şanzelize Caddesi (Champs-Élysées) 'nde alış veriş yapmak

Paris dendi mi akla gelen üç kelimeden birisi muhakkak alışveriş yapmaktır. Alışverişin mekanı ise Şanzelize Caddesi. Parislilere göre dünyanın en güzel caddesiymiş. Öyle pahalı eşyalar alamasakta mağazaları dolaşabilir kafelerinde kahve içebiliriz.

6- Notre Dam Katedrali'nde Victor Hugo'yu anmak

Paris'in dünyaca ünlü katedralini daha çok Victor Hugo'nun romanından tanıyoruz. Bir romana konu olmasının sebebi ise zamanında dönemin idarecileri tarafından yıkılmasını önlemek için yazılmış olmasıymış. Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame halen Roma Katolik katedrali olarak kullanılmaktadır.

7- Disneyland'da çocuk olmak

Dünyanın bir çok noktasında benzerleri açılsa da Disneyland'ın yerini hiç bir dolduramaz. Avrupa'daki merkezi de Paris'te olan Disneyland görülmeye değer.

8 - Metroda kaybolmak :

Paris metrosu tam bir karınca yuvası gibi şehrin her noktasına ulaşıyor. Aslında metroda kaybolmak şehrin sokaklarında kaybolmakla eşdeğer. Plan yapmadan istediğimiz duraktan çıkıp şehre karışabiliz.

9- Luxemburg Bahçesi :

Avrupa deyince bahçe kültürünün büyük önemi var. Yüzyıllara dayanan bir geçmişi var. Paris'te de Marie de Médici'nin hükümdarlığın zamanında yapılan Luxemburg Bahçesi dünyanın en ünlü bahçeleri arasında yer almaktadır.

10- Père-Lachaise Mezarlığı'nda Ahmet Kaya'yı ziyaret etmek

Paris'in ünlü mezarlığının Türkiye için önemi ise iki ünlü ismi ağırlaması. Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney. Diğer ünlü isimler ise Oscar Wilde, Marcel Proust, Jim Morrison, Edith Piaf, Chopin.

3 yorum:

Devirdaim dedi ki...

bize her yer şanzelize be cando ;)

maç dedi ki...

merhabalar , biletbayi.com daha ucuz şuanda

çiçek sepeti dedi ki...

paylaşım için teşekkürler.

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys