18 Ekim 2014 Cumartesi

Gezinomi.com Kıbrıs Tatil FırsatlarıKıbrıs, Anadolu'nun hemen yanıbaşında denizin ortasında cennetten bir köşe. Ayrıca yabancı bir ülke olamayacak kadar da yakın bizim için. Öz be öz Türk toprağı. Bu yüzden yurtdışı seyahati olarak görmemek gerekiyor. Anadolu'dan bir parça ama bir o kadar da farklı bir coğrafya.
Bir kere konuşmaları ile hemen farkediliyor Kıbrıslılar. Çok şirin bir şiveleri var. İzlemediyseni Kıbrıs televizyonlarını izlemenizi tavsiye ederim. Ancak onun yerine Kıbrıs Otellerinden birisinde rezervasyon yaptırıp bu güzelliği yerinde görmek gerekiyor. Elbette sadece kulaklarınız faydalanmayacak. Kıbrıs muhteşem doğasında gözleriniz mest olacak. Hellim peynirinden mandalinasına kadar daha bir çok özel yiyeceği ile karnınız ziyafet çekecek. Bir birinden eski tarihi eserleri arasında ruhunuz huzur bulacak.

Peki Kıbrıs'ta nereleri gezeceksiniz ?

Girne Kalesi : Bizanslıların inşaa ettiği  kalenin Orta Çağı yansıtan bir görüntüsü var. 800 yıl layıkıyla görevini yaptıktan sonra günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlamakta. Kale içinde bir çok farklı tarihi yapıyı barındırmakta. St.George Klisesi, Kırnı Mezar canlandırmalarıi,Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi bunlardan bir kaçı. Özellikle Batık Gemi Müzesini görmeniz gerekiyor.  Bugüne dek ele geçen en eski gemi olarak bilinmektedir. Akdeniz’de İskender’in ölümünden sonra kurulan Hellenistik krallıklar dönemine aittir.

Girne Limanı : Kıbrıs'ta güneşin en güzel battığı noktalardan bir tanesi

Bufavento Kalesi :  Beş Parmak Dağları üzerinde gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş. “Rüzgara Baş Eğmeyen” anlamına gelen bir ismi var. 101 odas olduğuna ve define dolu bir odasının kayıp olduğuna inanılır.

Mavi Köşk : Kıbrıs'ın en gizemli yapılarından. Yakın bir tarihte yapılmasına karşın özgün bir mimarisi var. Silah tüccarı Pablo Pavilides tarafından 1956 yılında yaptırılmış. Köşkün ilginç kılan ise hikayesi. Söylenceye göre Pavilides arnı zamanda arkadaşı olan mimarı  köşkün yerini kimse bilmemesi için öldürmüş.  Köşk dışarıdan görülmemektedir ancak içeriden her yer görülmekte. Pavilides 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Harekatında evde yer alan tünellerden kaçmış.

Bellapais Manastırı; Barış manastırı olarak da bilinen manastırdır. Yavru vatanda yer alan Gotik örneklerinden biridir. Osmanlılar Kıbrıs’ı aldıktan sonra manastırı Yunan Ortodoks Kilisesi’ne vermiş.

Selimiye Camii : St. Sophia Katedrali'nin Osmanlı'nın fethinden sonra camiye çevrilmiş. Paris’teki Notre Dame Katedrali ‘nin bir benzerini inşaa etmek için yaptırılmış.

Karpaz Burnu : Adanın en uç noktası. Güney kesimindeki altınkum plajlarını görmeyi hakediyor.

Lala Mustafa Paşa Camii : Etrafı surlarla çevrili ortaçağın tüm izlerini görebileceğiniz Gazimağusa'da yer alır.  Adanın en eski katedralinin olan St Nicholas Katedrali 1500'lü yıllarda camiye çevrilir. Ayrıca yerleşime kapalı olam Maraş mahallesi de Gazimağusa'dadır.


Dünyanın en iyileri arasında yer alan Girne Otellerinitercih ettiğinizde yukarı tüm güzelliklere bir adım mesafede olacaksınız. Yapmanız gereken Gezinomi.com'un bir birinden ilgici çekici fırsatlarını takip etmek ve tatilinizin keyfini çıkarmak.
Tatilinizin ödemesini iki farklı kredi ile yapabilir ve kartlarınızın farklı  imkanlarından yararlanabilirsiniz. Kıbrıs sizi bekliyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys