24 Kasım 2014 Pazartesi

Into The Wild : Yolda Geçen Doğada Biten Bir Hayat


Uzun zamandır listemde olmasına rağmen zaman ayıramadığım Into The Wild'ı izlediğimde beklediğimden de güzel bir film buldu. . Yollarda olmadığım, soğuk kış günlerine girdiğimiz bugünlerde güzel bir haftasonu geçirmemi sağladı. Üzerimdeki tüm ataleti atıverdi bir anda.

Into The Wild, Christopher McCandless isimli Amerikalı bir maceraperestin gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış bir film. Jon Krakauer'ın aynı isim de bir de kitabı bulunmakta. İyi bir üniversiteden mezun olmasına karşın kendini yolara vurup Alaska'da tek başına bir hayat yaşamayı seçen bir gencin hikayesi.

Lord Byron'un  "İnsanı daha az sevmem ama doğayı ondan çok severim." dizeleri ile başlıyor film. Muhteşem bir müzikle birlikte. Film boyunca da country tarzı Amerikan müzikleri ile devam ediyor Doğa ile başbaşa bir hikaye anlatılıyor filmde. Tek amacı Alaska'da bir yaşam sürmek olan Chris McCandless tüm kariyeni ve servetini geride bırakarak kendini yollara vurur. Mutluluğu yollarda arayan genç yolda karşılaştığı insanlarla hem güzel dostluklar kurar hem de onlara yaşama dair umutlar dağıtır. Şehir yaşamı boğar Chris'i.  Tüm zorluklarına rağmen doğa ona kucak açar. Ancak çok sevdiği doğanın içinde üzücü finalle ayrılır. Aslında ayrılmaz bütünleşir.

Filmdeki fotoğrafik sahneleri çok beğendim. Her biri ustaca düşünülmüş sahneler. Bazen filmin içinde kendimi fotoğraf çekerken bulduğum oldu.

Sean Penn, Hollywood'un en sıradışı, en muhalif yönetmenlerinde. Filmde bu özelliğini çok güzel kullanmış. Amerikan kültüründen dolayı filmin vermek istediği mesajlar bize çok uzak olsa da film tam bir sistem eleştirisi. Beni etkileyen ve doğru yolda olduğum hissettiren bir çok sahne ile karşılaştım.

Her zaman izlediğim en iyi 3 yol filmi arasında olacağınında emin olduğum filmi muhakkak izlemenizi tavsiye ederim.

Yönetmen : Sean Penn
Yapım : 2007
Oyuncular : Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener
Tür : Biyografi, Drama, Macera
IMDB Puanı: 8.3/10
Christopher McCandless'ın kendi çektiği fotoğrafı

Emile Hirsch çok güzel bir performans gösteriyor

Mutluluk sadece paylaşıldığında gerçektir.

Güzelliklere yolculuk yapan bir seyyah

yollara vurmak

Yoldaki İzler

Artık yürüyorum

Yabana doğruYol ve Yolcu

Yollar her zaman batıya çıkar


3 yorum:

Devirdaim dedi ki...

Emile Hirsch deyince aklıma The Girl Next Door filminden başkası gelmezdi bu filmi de ekleyelim listeye ;)

TearsOfAzrael dedi ki...

Into the Wild dan bahsederken Eddie Vedderdan bahsetmemek ayip olur sanirim. Filmi unutulmaz kilan seylerden biri de Alaska nin karli ve soguk ormanlarini sesiyle icimizi isitan Eddie Vedderin eserleri, 4 yil once filmi izledigimden beri yol arkadasimdir :)

TearsOfAzrael dedi ki...

Into the Wild dan bahsederken Eddie Vedderdan bahsetmemek ayip olur sanirim. Filmi unutulmaz kilan seylerden biri de Alaska nin karli ve soguk ormanlarini sesiyle icimizi isitan Eddie Vedderin eserleri, 4 yil once filmi izledigimden beri yol arkadasimdir :)

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys