16 Kasım 2014 Pazar

İstanbul Maratonu : Boğaz'ın Üzerinde Koşmak


Bir İstanbul Maratonu'nu da eda etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.  Otuzaltıncısı düzenlense de benim dikkatimi fotoğrafa başladığım 2010 yılından itibaren çekmekte. Her yıl halk koşusuna katılır karnaval havasında bi gün geçirirdim. Ancak bu yılın başında koşmaya başladığımdan beri sporcu klasmanına katılmak istiyordum. 15 km'yi gözüme kestirsem de kendime güvenemeyip 10 km'ye kayıt yaptırdım. Aslında günlük antremanlarda bile rahatlıkla 10 km koşabiliyorum. Yine de ilk resmi organizasyonum olduğundan çok zorlamadım.

Maratonun bu yıl ki sloganını çok sevdim. İstanbul Aşkına Koş. Boğazı koşarak geçmek çok keyifliydi. Köprü üstünde yurdum insanının  fotoğraflarını çekmekte güzel olsa da koşarak ta İstanbul'u yaşama fırsatı buldum. Elbette deniz kenarlarında koşabiliyoruz. Ancak grup halinde koşmak daha bir motive ediyor insanı. Altunizade'de köprü ayaklarına yakın bir noktada başlayan koşumuz Eminönü'nde son buldu. Açıkçası hiç zorlanmadım. Bir 5 km daha çok rahatlıkla götürebilirdim. Artık kısmet olursa seneye daha uzun koşmayı hedefliyorum. Kim bilir bir gün gerçek maraton yani 42 km koşmaya da niyetlenirim.

10 km koşusunun startını İBB Başkanı Kadir Topbaş verdi. Başkan öncesinde 42 km ve 15 km startlarını verdiği için 10 dk geç kaldı. Siyasilerin genel davranışı bir iki kelime etmeden iş yapmıyorlar. Bende sevmiyorum bu huylarını. Ancak mikrofonu eline alır almaz bağrışlar çağrışlar ıslıklar başladıki çok rahatsız oldum. Neymiş 10 dk geç kalmış. Kenarda koşmayan bir grup yaşlı kadın bile bağırıyordu. Hadi koşucular beklediği için protesto ediyor. Onların derdini anlamadım. Yaptıkları protesto değildi. En hafifinden hazımsızlık yada kis kusma. Son dönemdeki siyasi kutuplaşmadan dolayı bu insanlar ağzını açsa bir grup insan hemen yargara koparmaya çalışıyor. Bilinçli bir hareket değil bence. Yaşadığım bu tatsız olaya kayıtız kalamayıp küçük bir de tartışmaya girdim. Her şeye rağmen bu münasebetsiz insanlar keyfimi bozmadı. Çok güzel bir gün geçirdim.

Fotoğafa sevdalı olunca renkli kareleri görmemezlik edemezdim. Cep telefonuyla da olsa bir kaç kare fotoğraf çektim. Bol bol özçekim yapmayı da unutmadım elbette. Bir de fotoğrafçı arkadaşlara güzel poz vermeye çalıştım. Hatta bir arkadaşın sevinç nidalarını duydum yanından geçerken. Bir yerlerde koşarken fotoğrafımı görürsem çok mutlu olurum.

Hava kapalı olmasına rağmen yağmur ve rüzgarın olmamasından dolayı koşucular olumsuz etkilenmedi. Çok rahat bir yarış çıkardık. Artık daha uzun koşulara hazırım. Farklı şehirlerdeki etkinliklere de katılmayı planlıyorum. Biz yol olsun yeter. Hikayemizi yazarız bir şekilde.

Geçen seneki İstanbul Maratonu yazı ve fotoğrafları burada.

Koşu başlar
Yarış öncesi son selfiler
Kadir Başkan start veriyor

Köprüde koşmak bir harika

Ortaköy Camii'ne selam olsun

Barboros Bulvarı çok rahat geçildi

Dolmabahçe'de Ata'ya saygı

Tophane. Çalınan müzikler koşuları motive ederken.

Karaköy Tramvay istasyonunda paralel maratoncular

Galata Köprüsü'nde koşorken selfi


Ve mutlu son 
İstanbul Maratonu 10 Km Rotası


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys