6 Ocak 2015 Salı

Kemerburgaz Turşucusu Lezzet Turu

Kemerburgaz Turşucusu
Bir gittiğimiz yere yıllar sonra gidebiliyoruz ancak. 4 yıl önce gittiğimiz Kemerburgaz gibi. Dillere destan kemerlerini ve tadı damağımızda kalan turşusunu özlememize rağmen bir türlü yolumuz düşmemişti. Bu hafta birazda kapalı havadan sebep Candostum Yavuz'la beraber ikinci Kemerburgaz gezimizi gerçekleştirdik. Asıl amacımız elbette turşu suyundan kana kana içmekti.

Kemerburgaz'a Eyüp Alibeyköy yolundan gitmeyi tercih ediyoruz. Dönüşte iste Belgrad Ormanı'nın içinden geçip Sarıyer Bahçeköy'den sahil yolunu takip ederek boğaz havası alıyoruz. Böylece hem orman hem deniz havası ile doluyor ciğerlerimiz.

Kemerburgaz gezi rotası
Kemerburgaz'dan önce Alibeyköy'de Türkiye'nin en büyük bahçe ürünleri marketi gezdik. Kaktüs ve sukkulent koleksiyonumuz için yeni çiçekler aldık. Güne rengarenk bir başlangıç oldu.

Bahçe Market Alibeyköy - Ağaç A.Ş.
Kemerburgaz'a girişte bizi her zamanki gibi tüm zerafeti ile Eğri Kemer karşıladı. Daha önce karış karış altlı üstlü gezmemize rağmen hatıra fotoğrafı çekmek için tekrar çıktık. Biliyoruz ki mekan aynı olsan bile her fotoğraf farklı  olacaktır. Kemerin içinde yürürken aralarda biriken sudaki yansımalar bugün özel kareleri oldu. Bir de farklı bir kadraj alabilmek için kemerin duvarlarında yaptığım küçük tırmanış keyifli anlar yaşamamıza neden oldu.
(Daha önce yazdığımız Eğri Kemer yazısı  okumak için tıklayınız.)

Eğri Kemer'de Farklı Kadraj için ararken yakalandığımız an :))
Eğri Kemer'den sonra doğruca turşucumuz yolunu tuttuk. Kemerburgaz son yıllardan adını turşuları ile duyurmaya başlamış. 60 sene önce açılan turşu dükkanı bugün bir sektör olmuş burada. Bizim uzaklardan sırf turşu almaya geliyorlar. Annemin yaptığı turşulardan bilirim. Kullanılan sebzeden tutundan bölgenin suyuna havasına kadar bir çok etken vardır. Sivas'ta vurulan turşularla İstanbul'da yapılan bir olmuyor. Kemerburgaz'daki turşularda Bursa'dan geldiğinden Uludağ'ın soğuk sularından almakta lezzetini.

Bizim tercihimiz ilk açılan dükkanlardan Hacı Salih Demir Turşucusu. Bu dükkanlar Münir Özkul ve Adile Naşit'in Neşeli Günler filmini hatırlatıyor bana. Orda da müşterine turşu suyu ikram ederlerdi. Ne güzel filmdi. Bu yüzden dükkana girer girmez turşu suyu sebiline gidiyorsunuz. Acılısından bir bardak içip kendinize geliyorsunuz önce. Daha sonra çeşit çeşit turşuların tadına bakıyorsunuz. Hepsi birbirinde güzel taptaze kıtır kıtır. Acurundan, kırmızı tombul biberine, keleğinden eriğine, olmazsa olmaz lahana ve salatalık turşuna, illaki karnabaharına her sebzeden var neredeyse. Ancak tezgahta bamya göremezsiniz. Özel olarak istemelisiniz ustasından. Arka odadan tane ile getireceklerdir size tadımlık. Çiğ sarımsak yemeyi sevmiyorsanız şifa niyetine turşusunu alın mutlaka. Çerez gibi kıtır kıtır yiyeceksiniz. Artık hangi turşuyu satın alacağınız size kalmış. Ben her çeşidinden karışık 10 kg aldım.

Hacı Salih Demir Turşucusu
Lahana Sarma turşusu bıçakla kesilerek çok güzel yeniliyor 

Kemerburgaz köy meydanında çay içmek için kahvehanelerden birisine girdiğimizde bizi hoş bir mekanın karşılayacağından habersizdik. Tarihi tren yolununda olduğu eski Kemerburgaz fotoğrafları ile süslenmiş duvarları, antika eşyaları, Atatürk portreleri sıradışı bir kahvehaneydi. Çayının yanında güzel sahlebinden de tattık.
Kemerburgaz Kahvehanesi
Sahil yolundan dönerken Tarabya civarında güzel bir hava ile karşılaştık. Tüm gün kapalı olmasına rağmen günbatımında bir anlık kendini gösteren güneş sayesinde rengarenk bir hal almıştı hava. Tam bu sırada doğmaya başlayan dolunayla birlikte daha da güzelleşen Boğaz'da biz de bir nefes almış olduk.


****
Çeşit Çeşit Turşular. Sarımsak turşunu mutlaka alını şifa niyetine

Turşu Suyu Sebil
Karnabahar Turşusu

Çubuk Salata Turşusu

Kemerburgaz Meydan

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys