14 Nisan 2015 Salı

Seyahatlerde Kredi Kartı Kullanımı


Seyahatlerde karşılaşılan en büyük problemlerden birisi parasal işlemlerdir.  Yolculuk planı yapılırken planlanan masrafın tamamını nakit olarak taşımak büyük risk teşkil eder. Ayrıca plan dışı harcamalar muhakkak olacaktır. Bu yüzden seyahat öncesinde bütçenin çok iyi planlanması ve nakit akışı için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Peki gezilerimizde daha az sorun çıkması için neler yapmalıyız ?

Az para taşımanın güvenliği

Özellikle yurtdışında ihtiyaç fazlası nakit para taşımak güvenlik açısından sakıncalıdır. Banka yada ATM'e erişimde bir sıkıntı yoksa üzerinizde bir-iki gün idare edecek kadar para bulundurmanız yeterli. Kayıp ve hırsızlık gibi durumlarda hem kendimizi hem seyahatimizi tehlikeye atmamış olursunuz.

Kasa gibi gizli bölmeli eşyalar

Daha yüksek miktarsa nakit bulundurmanız gereken durumlarda mutlaka üzerinde gizli bölmeleri olan eşyalar kullanın. Pantolonun arka tarafında iç ceplerin olması, bele takılan yada boyna asılan çantalar, hatta içinde bölmeleri olan kemerler ayakkabılar bunun için idealdir. 

Debit kart eşittir para

Hesabınızdan para çekmek için debit kartınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bu noktada kartınızın yurtdışı kullanıma açık olmasına dikkat etmelisiniz. Elbette gideceğiniz ülkede ATM ağını önceden kontrol ediyor olmanız gerekiyor.

Para gönderim kanallarının kolaylığı

Western Union gibi anlık para gönderim kanallarını da kullanabilirsiniz.  Banka şubesi olan her şehirde en fazla 30 dk içinde para elinize geçecektir. Bu yöntemle fazla miktarda nakit para taşımak zorunda kalmazsınız.

Harcamalarda olmazsa olmaz kredi kartı

Harcamalarınızı olabildiğince kredi kartı ile yapmaya özen gösterin. Böylece hem yerel para birimi ile daha az çalışmış olursunuz hem nakit ihtiyacınızı azaltırsınız.

Seyahatlerde kredi kartı kullanımında en önemli husus ise kartınız kullanıldığı POS ağının yaygınlığı. Gideceğini ülkeye göre kullandığınız kredi kartının geçerliliğini önceden kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu durumda iki farklı kredi kartı kullanmanız zor durumda kalmamanızın önüne geçer.

Kredi kartınızın özelliklerini öğrenin

Seyahat öncesi seçtiğiniz kredi kartının özelliklerini iyi tanıyın. Seyahat planlama, otel rezervasyonu, bilet temini, vize işlemleri, transfer servisleri, seyahat sigortası, alışverişlerde para iadesi  gibi farklı seyahat hizmetleri sunan kredi kartı seçtiğinizde konforunuz artacaktır.

Uçuş mili kazanın

Otel, uçak bileti gibi yüksek tutarlı harcamalarınızda Amerikan Express gibi kredi kartlarını kullanarak uçuş mile kazanabilir ve bu milleri bir sonraki seyahatlerinizde uçak biletine dönüştürebilirsiniz.

Sanal kredi kartı alternatifi

Ödemelerini online yapmanız durumunda sanal kredi kartlarının güvenliği büyük önem arzetmekte. Sanal kartlar bu konuda güzel bir alternatif. Riskiniz verdiğiniz limit kadar sınırlamış oluyorsunuz.

Limitlerinizi güncelleyin

Seyahat öncesinde kredi kartı limitlerini tek işlemlik, günlük ve aylık olarak düşük tutarlarda güncelleyin. Seyahat esnasında da yapacağınız harcamaya göre  yükseltebilirsiniz. Bu durumda online olarak güncellemeye izin veren bir kredi kartınızın olması gerekmektedir.

Şifrematik ile daha güvenli online bankacılık

Yurtdışında online bankacılık için gerekli SMS şifresi almak bazen çok zor olmakta. Bu yüzden akıllı telefonlara yüklenen şifrematik uygulamaları büyük kolaylık sağlamakta. İşlemlerini kesintisiz yapma imkanı sunmakta.

Kredi kartı ile daha düzenli seyahat bütçesi

Kredi kartı kullandığınızda aynı zamanda harcamalarınızı kayıt altına almış oluyorsunuz. Böylece tüm seyahat boyunca  gider kalemlerini daha rahat görebiliyor ve ona göre önlemlerinizi alabiliyorsunuz. 0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys