19 Ağustos 2015 Çarşamba

Eceabat'tan Çanakkale'ye Tarih Dolu Boğaz GeçişiTekirdağ üzerinden tüm Kuzey Marmara'yı gece boyu geçerek gün doğumunda Saros kıyılarına varmıştım. Eceabat'tan feribotla Çanakkale'ye geçerek bir ilki gerçekleştirmenin heyecanı vardı üzerimde. Gelibolu'ya bir kaç kez gelmeme rağmen karşı kıyıya geçmemiştim hiç. Gelibolu ilçesinden Eceabat'a kadar boğaz kıyısında güzel bir boğaz yolculuğu var. İstanbul gibi yerleşim olmayınca denizi doyasıya yaşayabiliyorsunuz. Yol üzerinde Akbaş Şehitliğinde bir fatiha okuyarak feribota geldik. Yarımadanın tamamı Gelibolu olarak geçse de  şehitliklerin büyük bir kısmı Eceabat ilçesinde.

Çanakkale'ye feribotla geçişlerde iki alternatif var. Bir tanesi Eceabat'ın içinden kalkıyor. Seyir süresi 15 dk. Diğeri ise Kilitbahir'den. O da 7 dk sürüyor.   Bir de ağır taşıtlar için Gelibolu-Lapseki feribotu var.  Eceabat-Çanakkale feribotu 35 TL. Gebze-Yalova feritonun 60TL olduğu düşünüldüğünde ucuz sayılır. Alternatifi de yok zaten.

Feribotla geçişi savaş müzesi gibi. Dağlara işlenmiş dev bayraklar. Bir yakada Kilitbahir Kalesi, diğer yakada Çimenlik Kalesi. İkide Fatih'in eseri. Bir de meşhur "Dur Yolcu" sözü. Bir deniz yolcuğundan çok daha farklı duygular hissediyorsunuz.

Feribatton inince sağ tarafta Çimenlik Kalesi var. 5 TL'ye gezebiliyorsunuz. Zamanım olmadığı için başka bir zamana bıraktım. Ancak Çanakkale Saat Kulesi'ni görünce duramadan edemedim. Sahilde durup hem bir çay içtik hem de Abdülhamid hatırası bu güzel saat kulesinin fotoğrafını çektim. Böylece  saat kulesi arşivime bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Truva Antik Kenti'ni görmek için hızla yola çıkınca görmek istediğim bir güzel şeyi unuttuğumu hatırladım. Truva filminde kullanılan at heykelini göremeden şehirden çıkmıştım. Kısmet deyip Çanakkale'ye tekrar geleceğimiz güne bıraktık.

Akbaş Şehitliği : 

Akbaş İskelesi, Çanakkale Savaşında  Türk kuvvetlerinin başlıca ikmal iskelelerinden birisidir. Özellikle seyyar hastanelerinin bulunduğu yerdir. İskelede cepheden ağır yaralı olarak getirilen askerler İstanbul Selimiye kışlasına götürülürmüş. İstanbul'a gidemeden şehit olan askerler buraya gömülürmüş. Ayrıca 200 kadar yaralı asker  Halep adlı gemide beklerken İngilizlerin saldırısı sonucu batırılarak şehit olur. Tüm bu askerlerin anısına Akbaş Şehitliği yapılır. Eceabat'a gelmeden 12 km mesafede yol kenarın yer alır.

Akbaş Şehitliği
Diyarbakırlı ile Trabzonlu yanyana. 

Eceabat : 


Eceabat Sahili Şehitlik Parkı
Çanakkale-Eceabat feribotu

Eceabat sırtlarındaki Türk Bayrağı ile feribottaki bayrak ne güzel bir oldu
Eceabat Çanakkale Boğazı feribotu

Çimenlik Kalesi : 

Çanakkale'ye ismini veren kaledir. Asıl ismi Kale-i Sultaniye. İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış.  Piri Reis'in, Kitab-ı Bahriye’sini burada tamamlamıştır. Çanakkale Savaşları sırasında da savunma görevi yapmıştır. İngiliz gemisi Queen Elizabeth’in saldırılarında büyük zarar görmüştür. Günümüzde Deniz Müzesi olarak hizmet vermektedir. 
Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye)
Çimenlik Kalesi Deniz Müzesinde sergilen Nusret Mayın Gemisi

Kilitbahir Kalesi : 

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethinden önce Papanın yardım gemilerini önlemek amacıyla 1452 yaptırılmış.1870 yılında Sultan Abdülaziz tarafından ikinci kez restore edilmiş. Ayrıca yıkılan bazı bölümler 1894 yıllarında II. Abdülhamit tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Çanakkale Savaşları’nda çok önemli rol oynamıştır. 
Gelibolu Kilitbahir Kalesi

Dur Yolcu Şiiri : 

Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir!.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,
Gördüğün bu tümsek Anadolu'nda
İstiklal uğrunda, namus yolunda,
Can veren Mehmed'in yattığı yerdir!

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed'in düşmanı boğduğu sele,
Mübarek kanını kattığı yerdir!...

Düşün ki haşrolan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,
Bir harbin sonunda bütün milletin,
Hürriyet zevkini tattığı yerdir!...

NECMETTİN HALİL ONAN

Artık Çanakkale'nin sembolü haline gelen "Dur Yolcu" sözü boğaza hakim bir sırta Türk Bayrakları ile işlenmiş. 

Çanakkale Saat Kulesi : 

Saat Kulesi akrep ve yelkovanı çok güzel
Çanakkale Saat Kulesi0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys