1 Eylül 2015 Salı

Truva Antik Kenti : Doğu ile Batı'nın Amansız Savaşı


troia antik kenti
Truva Antik Kenti Tiyatrosu

Truva Antik Kenti tarihteki en önemli şehirlerden bir tanesi. Doğu ile Batı arasında günümüze kadar devam etmekte olan savaşın ilk çarpışması belki de. İzmirli ozan Homeros'un İlyada ve Odysseia destanında anlatılan Truva Savaşı ile de Yunan Mitoloji'nde de önemli bir yere sahip.  Üzerinden binyıllar geçmesine rağmen halen gizemi çözülememiş bir kavim olan Truvalılar. Yoldaki İzler olarak bu gizemin peşine düşerek Çanakkale'nin yolunu tuttuk.

Truva Antik Kentine Nasıl Gidilir  :

Truva Antik Kenti'nin kalıntıları Çanakkale Merkez'den 30 km uzaklıkta Hisarlık Tepe mevkiindedir. Çanakkale-İzmir yolunu 25 km takip ettikten sonra 5 km kadar da Tevfikiye köyü yolunda devam ediliyor. Zeytin ağaçları arasında keyifli bir yol. Truva Troia Antik Kenti müze giriş ücreti 20 TL'dir. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ayrıca 5 TL otopark ücreti var.

Truva-Troia Antik Kentine nasıl gidilir ?

Truva ve Truva Savaşı Hakkında kısa bilgi :

Truva, Çanakkale Boğazının güney kesiminde denizden içeride ama tüm boğaza hakim bir tepeye kurulu bir antik kenttir. Kuruluşu Hititlere kadar giden kenti üzerinde 9 farklı medeniyet yerleşmiş. Meşhur Truva Savaşı ise 6.döneme  denk gelir. Truva savaşının tarihi MÖ 1184 olarak tespit edilmiştir.

Yunanca Troia olan kentin ismi Truva yada Troya olarak dilimize geçmiş.

Truva Savaşı, Yunan Mitolojisi'nde Truva kralının küçük oğlu Paris'in Sparta kralı Meneolaus'un karısı Helen'i kaçırması sonucu Yunanların Truva'ya yani Anadolu'ya saldırmasını konu alır. Tarihte “Bin gemiye yelken açtıran aşk” ın hikâyesi olarak bilinen romantik bir savaş destanıdır aslında. Bu özelliği ile onlarca filme konu olmuştur. 10 yıl boyunca şehir kuşatma altında tutulur. Savaşın kahramanları Truva kralının büyük oğlu Hektor ile Yuna Mitolodoliji'sinde yarı tanrı kabul edilen  Akhilleus(Aşil) 'tur. Truva'yı kahramanca savunan Hektor,  Akhilleus’un kuzeni Patroklos’u öldürür. Aslında savaşmak istemeyen Akhilleus buna sinirlenerek Hektor'a saldırır ve öldürür. Savaşın seyri böylece değişir. Yunanlılar şehre girmek için tarihteki en bilinen savaş hilelerinde birine başvurur. Truva Atı olarak bilinen ahşaptan bir atın içine gizledikleri askerlerle sızarak şehri ele geçirirler.  

Brad Pitt'in Akhilleus'u canlandırdığı truva filmini izleyerek kafanızda Truva Savaşı'nı ve Truva atı hilesini canlandırabilirsiniz. Bu filmin bizim açımızdan bir özelliği de filmde kullanılar Truva Atı'nın Çanakkale'ye hediye edilmesidir.

Troia Atı
Tarihte en çok bilinen savaş hilesi : Truva Atı

Truva Antik Kenti Kazı Çalışmaları : 

Osmanlıda yapılan ilk arkeolojik çalışmalar bir tanesi Truva kazılarıdır. Daha öncesinde sadece mitolojik bir efsane olarak bilinen Truva, 1870 yılında Alman arkeolog  Heinrich Schliemann'ın yaptığı çalışmalar ile gün yüzüne çıkartılır. O dönemde kazı yapan arkeologların tamamında olduğu gibi Schliemann'in gerçek amacı Truva hazinelerini ele geçirmek. Hatta hunharca yaptığı kazılarda büyük tahribata sebep olmuştur.  Sonunda elde ettiği hazineleri  Berlin'e kaçırmıştır. 2.Dünya savaşından sonra bu eserlerin bir kısmı Ruslar tarafında Moskova'ya götürülmüştür. Tarihteki en büyük tarihi eser kaçakçılıklarından bir tanesidir.

Schliemann'dan sonra Amerikan arkeolog Blegen tarafından daha profeyonel çalışmalar yürütülmüş ve şehrin katmanları gün yüzüne çıkartılmıştır.

Antik kent, 1996 yılından beri de tarihi milli park ilan edilmiş,  1998 yılından beri Dünya Miras Listesine girmiştir.
Truva Antik Kenti Kazı Çalışmaları 

Truva ve  Türkler

Antik kenti gezerken hep şu soru vardı aklımda : Truvalılar Türk müydü ? Tarihi olarak hiç bir cevabı olmayan bu soruyu ortaya atanlar aslında Orta Çağda Avrupalıları.  Osmanlının İstanbul'un kapılarına dayanmasında sonra Türklerin aslında Truvalılar Asya içlerine kaçan torunları olduğunu ve Truvanın öcünü almaya geldiklerini iddaa ederler. Ancak Osmanlının durmayıp Viyana önlerine kadar gelmelerinden  sonra Truvalılara sahip çıkarak asil Truva halkının bunu yapacak kadar Avrupa düşmanı olamayacağını söylemeye başlarlar.

Tamamen hayal ürünü olan bu bu iddaya rağmen iki tarihi olay Türklerin Truva'ya olan ilgisine dikkat çekmekte. Birinci olay  Fatih Sultan Mehmed, 1462'de Midilli'nin fethi sırasında Çanakkale'de Truva'nın kalıntılarının bulunduğu yere gelmiş, şehirden geriye kalanları ve Truva'nın mevkiini inceleyerek Aşil ve diğer kahramanların mezarlarını araştırmıştır.(Erhan Afyoncu-Truva'nın İntikamı). İstanbul'un fethini kastederek Fatih'in “HEKTOR’un öcünü aldım.” dediği iddaa edilir.

Truva Antik Kentinin 3000 yıllık güney kapısı yolu

Truva ve Çanakkale Savaşı

Mustafa Kemal Atatürk'ün  Çanakkale Savaşı'nda çok önce 1913'te Gelibolu ve Çanakkale'de askeri çalışmalar yaptığı, Truva harabelerini ve Büyük İskender'in Anadolu'ya geçerken kullandığı güzergahı özellikle incelediği bilinmektedir. Sabahattin Eyüboğlu "Mavi ve Kara" kitabında "Dumlupınar’da Troyalıların öcünü aldık" dediğini yazar.


Bu iki olaya  batı tarafından cevap ise Mondros Ateşkes Antlaşmasında verilir. Truva Savaşını yöneten Aka-Yunan orduları başkomutanı AGAMEMNON'ın ismini taşıyan gemide imzalanması tesadüf olmasa gerek.

Bu iddayı güçlendiren tarihteki bir diğer olay Yunanistan’dan çıkan Büyük İskender’in ordusuyla Çanakkale Boğazını geçerek Truva’ya ulaşması ve ilk iş olarak Ninsun’un Tapınağına gitmesi, ve Akhilleus(Aşil)'in mezarına bir çelenk bırakması olmuştur

Truva Savaşı Yunanlılarla Yunan kabul edilmeyen Anadolu halklarından birisi olan Truvalılar arasında gerçekleşmiştir.  Truvalıların Türk olduğu iddası gerçek olmamakla birlikte tüm bunlar Doğu-Batı arasında savaşının ilk Truva'da başladığının bir göstergesidir. Ve bu savaşın son halkası da Çanakkale Savaşı'dır.  Truvalılar Anadolu birlikteliğin semboli iken Yunanlıları Batı birliğini temsil etmektedir. Aynen Çanakkale Savaşında olduğu gibi.

Troia Antik Kenti Kuzey Kale Rampası

Alman arkeolog  Heinrich Schliemann Truva hazinelerini Berline kaçırmıştır 

Truva Antik Kenti Dünya Miras Listesine girmiştir. 

Truva Antik Kenti Duvarları
Troia Antik Kenti 9 farlı katmandan oluşmaktadır.
Truva Savaşı 6 katmandaki dönemde meydana gelmiştir. 
Kızlarım Hüsnanur ve Lale Zeynep en çok Truva Atı'nı sevdiler :))

Türkiye'deki Dünya Mirasları


 1. İstanbul'un Tarihî Alanları (1985)
 2. Göreme Millî Parkı ve Kapadokya (1985)
 3. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (1985)
 4. Hattuşaş: Hitit Başkenti (1986) 
 5. Nemrut Dağı (1987)
 6. Ksantos ve Letoon (1988
 7. Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı (1988) 
 8. Safranbolu Şehri (1994)
 9. Troya Antik Kenti (1998)
 10. Selimiye Camii ve Külliyesi (2011)
 11. Çatalhöyük Neolitik Kenti (2012)
 12. Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu'nun Doğuşu (2014)
 13. Pergamon Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (2014) 
 14. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı (2015)
 15. Efes (2015)


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys