31 Ekim 2015 Cumartesi

Marmara İlahiyat Camii : Geçmişten Geleceğe Mimari de Bir Köprü


Yenilen Marmara Üniversitesi İlahiyat Camii sıradışı mimarisi ile kapılarını açtı. Detaylara inildiğinde geçmişten izler taşısa da modern mimari malzemelerin kullanımı ile cami mimarisinde yeni bir çığır açtı diyebiliriz. Son yıllarda yeni mimari ile yapılan camilerin en güzel örneklerinden bir tanesi. Şimdiden özellikle Selçuklu geometri formlarının kullanımı ile fotoğraf severlerin dikkatini çekmeyi başardı.

Caminin mimarı Hilmi Şenalp. Daha önce Ataşehir’deki Mimar Sinan Camii ile birlikte Tokyo, Berlin, Melbourne’de de eserleri bulunmakta. Çelikten yapılan ilk cami olma özelliği olan cami dönme hissi veren cam kubbesi ile dikkat çekiyor. Mimar Hilmi Şenalp kubbede kullandığı bu formu makro ölçekten mikro ölçeğe kâinatın bütününde yer alan dönme hareketini temsil ettiğini ifade etmekte. Selçuklu mimarisinde ahşap ve taş malzemeler kullanılarak uygulanan kırlangıç tavan tekniği, camide günümüz mimarisine uygun olarak cam ve çelik ile denenmiş. Cami mimarisinde daha önce kullanılmaya bir method.

Marmara İlahiyat Camii'nde kullanılan kırlangıç kubbe tekniği

Camideki levha üzerindeki hat yazıları ise Hattat Hüseyin Kutlu'ya ait.  Tüm camiyi çevreleyen hatlardan hanımlara ait balkonun üstündekilerde Hz.Hatice ile Hz.Ayşe'ye ait isimleri yazmakta. Bu özelliği ile de bir ilk. Cami içinde bayan sahabilere ait gördüğüm ilk hat bunlar oldu.

Hz.Peygamber'in eşi ve kızların isimlerinin da yer aldığı levhalar

Kubbesi haricinde dikkat çeken geniş yan camları selçuklu mimarisinde kullanılan geometrik gölgelikler ile desteklenmiş.  Minber, mihrap ve kürsü de cami mimarisine uygun olarak tasarlanmış. Kubbenin orta hizasına denk gelen nokta küçük bir havuz var. Tüm bunların haricinde camide bir sadelik hakim. Bu sayede namazın sıhhatine aykırı bir durum oluşmuyor.


Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 2012 yılında yıkılan Eski Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii hem  üniversitenin tatbikat camii hem de protokol camii olarak kullanılmakta idi. Yeni inşa edilen cami de bu görevlerini çok daha iyi bir şekilde yerine getirecek. İki katı otopark, iki katı ise ibadet alanı  olarak inşa edilen camide 5.000 kişi aynı anda namaz kılabilmekte. Camide ayrıca kütüphane, kafeterya, konferans salonu, sanat galerisi, derslikler, hoca odaları, toplantı salonları, yemekhane gibi dînî ve sosyo-kültürel hizmet alanları bulunmakta.

Cami hakkında verebileceğim güzel uygulamalardan birisi de engelli ve çocuklu cemaat için hayat kolaylaştıran  merdiven ve asansörleri.  Otoparktan direk caminin içine kadar asansör bulunmakta. Ayrıca caminin dışında ki yüksek merdivenler tekerlekli sandelyeler için özel olarak tasarlanmış.

Tekerlekli sandelyelerin kolayca kullanabileceği özel tasarım merdivenler
Camiye ulaşım oldukça kolay. Metrobüs'le Altunizade durağından 5 dk'lık yürüyüş mesafesinde. Üsküdar'dan da Altunizade'ye şimdilik dolmuş ve otobüslerle gidebilirsiniz.  Üsküdar-Çekmeköy metrosunun Altunizade durağı caminin tam altına inşa ediliyor. Bu vesile ile ulaşım daha kolay olacak.


Bir fotoğrafçı olarak benim en çok hoşuma giden ise hem iç hem dış mekanda çok güzel fotoğraf çekilebilmesi. Geometrik şekiller ışıkla birleşince doyumsuz keyif alacağınız anlara dönüşüyor. Geniş yan camlar sayesinde bol ışık alması çekimi kolaylaştırıyor.


2 yorum:

Adsız dedi ki...

EZANLARIMIZ DİNDİRTME, BAYRAĞIMIZI İNDİRTME, CAMİLERİMİZİ ÜMMETSİZ BIRAKMA ALLAHIM. AMİN... AMİN... AMİN...
İNŞASINA SEBEP OLANLARDAN MADDİ VE MANEVİ DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYENLERDEN ALLAH (C.C.) EBEDİYYEN RAZI OLSUN.

aqualuces com dedi ki...

MaşaAllah

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys