1 Ocak 2016 Cuma

2016'da Bırakılacak İzlerYoğun bir iş temposunun ardından 2015'i geride bıraktım. Haliyle hem seyahat etmeye hem de kültürel ve sportif faaliyetlere zaman bulamadığım bir yıl oldu. Üstüne üstlük bir de ekenomik dar boğaz eklenince neredeyse yerimden hareket edemedim ve tüm planlarımı ertelemek zorunda kaldım. Şimdi önümde 2016'da yapılması gereken uzun bir liste var.  Elbette kaynaklarım sınırlı. O yüzden yapmak istediklerime öncelik vererek hayata geçirmeye çalışacağım. Yapılacaklar listesi yıl sonunda bir başarı karnesi benim için. Dua niyetine de buraya not etmiş oluyorum aynı zamanda. Seyahatten müziğe, spordan tiyatroya dolu dolu bir yol beni bekliyor inşallah.

***

1- Katar : Körfezin İncisi

3 yıldır gitme planları yaptığım bir ülke. Sebebi elbette Türkiye ile olan dostane ilişkileri değil. Çok yakın bir dostumun burada yaşıyor olması beni bu küçük körfez ülkesine götürecek olan en önemli neden. Açıkçası muhabbetten başka bir beklentim. Ancak aynı zaman fotoğraf çekeceğim ilk yurtdışı gezi olacak. Bu da beni heyecanlandırıyor. Kısmet olursa Ocak sonunda Körfez'in İnsi'nde izler bulmaya çalışacağım.

2- Umre : Hacca Hazırlık

Üniversiteden mezun olduğumda kendime verdiğim 3 sözden birisi hacca gitmekti. Yıllar geçti hayat bizi bir o tarafa bir bu tarafa savurdu. Elbette bunlar hep bahane. Demek ki o kadar gönülden istememişiz. Nasib olmadı bir türlü. Hacca yine niye etmedim. Ama ona hazırlık mahiyetinde bu yıl umreye gitmeyi ikinci yakın hedef olarak  belirledim. Mart sonu Nisan başı gibi bir zaman belirledim kendime. Baharı Medine'nin hurma bahçelerinde karşılayacağım inşallah. Mekke'de Rasulllah (sav)'in izinde yüz sürücem Beytullah'a.  

3- Endülüs : Hayaller Ülkesine Yolculuk

Endülüs 20 yıllık bir hayal benim için. Kurtuba'yı kendime mahlas yada internetin yeni popüler olduğu dönemdeki  meşhur olan tabiri ile nickname seçtiğimden beri yakıyor içimi. Daha önce de biliyordum elbette. Ama tanıdıkça ben yaklaştım ona, yakınlaştık onun oldum.  Ama bir türlü kavuşamadık. Yıllar yılı kovaladı. Bu senenin en beklenen seyahatleri arasında yerini aldı. Endülüs'e baharda çiçekler sardığında gitmek gerek aslında ama sonbahara kısmet olacak gibi nasip olursa.

4- Balkanlar : Osmanlının Yitiği

Endülüs diyince içim yanarda Balkanlar yakmaz mı. Evladı fatihan. Endülüs'ten farkı halen yaşamakta İslam'ın adı canlı kanlı. Bosna'da Üsküp'te, Kosava'da. Silmeye çalışılsa da direnmekte. Bize de sahip çıkmak düşer. Düşer de görmek gerek işte bir an önce. Bosna öncelikli olmak üzere bir yada iki ülkeye gidebilirim. Ancak öncelik elbette üst sıralardaki seyahatlere.

5- Yoldaki Kitaplar : Ayda Üç Kitap

Ayda üç kitap senede 30 kitap eder. Öyle etmez de -/+ 6 hata payı bırakmak gerek. Bu kadar kitap okusam kafi dicem olmayacak. Yetinelim o zaman. Fazlasını okursak öpüp başımıza koyarız nimet sonuçta. 

6- Sahne Tozu : Ayda BirTiyatro

Bu yılın iddaalı olmayan hedeflerinde birisi her ay oyun seyretmek. Hatta mutlaka yapılması gerek.

7- Beyaz Perdenin Büyüsü : Ayda Bir Sinema

Gezilere başladığımdan beri boşladım sinemayı. Ancak yol hikayesi yada tarihi bir konu dikkatimi çektiğin gidebiliyorum. Bu tür filmler geldiğinde yine salonlarda olacağım. Ancak çok zorlayacağım bir hedef olmayacak.

8 - Ruhun Gıdası : Ayda Bir Konser

Müzik kabiliyetlerim arasında hiç olmayanlardan. Ancak iyi bir dinleyiciyimdir. Özellik Endülüs'ten dolayı bahalı flamenko konserine bile gittim. Bu yılda 1-2 büyük konsere  katılmak istiyorum. Onların haricinde şirkette arkaşlarımın yaptığı konserler ve belediye etkinlikleri de listelerim arasında yer alacak.

9- Bisiklet : İki Tekerin Cazibesi

Sporttif faaliyet arasında birinci sırayı bisiklet alıyor. Aynı zamanda bir tur aracı olacak. Günlük uzun km'ler yapacağım sürüşler yapmak istiyorum. Ama fırsat kalır mı eminde değilim açıkçası.

10- Trekking : Dağlar Bizimdir

Dağlar hep bizimdi ama hep uzak tuttuk kendimizi. Sadece sırtımızı yasladık ona. Gönlümüz açamadık. Bir dönem olabildiğine açılsam da tekrar içime kapandım. Tekrar dağ faaliyetlerine başlamak en büyük isteğim. Yıl içinde belki 1-2 küçük zirve de yapabilirim. Asıl hedefim trekking.

11- Spor :

Yukarıdaki iki madde de sporla alakalı olsada burada kilo vermeye yönetlik bir çalışmam olacak. Bir önceki yıl hafta 30 km gibi koşu programım vardı. Hatta onun öncesinde yüzme havuzuna gitmişliğim. Şimdi spor yapamadığım için iki beden büyümüş durumundayım. Şikayetçi miyim ? Elbette hiç olmadığım kadar. Bu yılki hedefim belki bir spor salonu ile bu kilolardan kurtularak daha seri olmak. 


12- Site güncelleme

Biliyorum yoldakiizler.com çok eskidi. Elim değmiyor bir türlü. Yeni bir tasarıma ihtiyacı var. Yeni bir tarz yakalamalı. Olmalı ama nasıl. İşte ona çözüm olacak aksiyonlar alacağım. 

13-  Sergi : Artık küpün dolma vakti

İsmi bile hazır serginin. Tahmin edeceğiniz gibi Yoldaki İzler. Napayım bu bir sevda işte. En güzel yol fotoğraflarımdan oluşan bir sergi yapma bir fikri her zaman vardı. Bu sene olması için azami gayret göstereceğim. Sponsor olmak isteyen varsa kapımız her zaman açık.

***

Şimdilik 13 madde olsa bile bu liste kendini günceleyecektir. Güncelledikçe gelişecektir. Geliştikçe güçlenecektir. Güçlendikte büyüyecektir. Büyüdükçe taşacaktır. Taki sakinleşene kadar.


2 yorum:

Ali Kahya dedi ki...

Her biri bir birinden güzel hedefler… Sabırsızlıkla maddelerin uygulamalarına ilişkin paylaşımları bekliyor olacağız.

Fatih YILDIZ dedi ki...

Teşekkür ederim. İnşallah uygulayabilirim.

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys