25 Şubat 2016 Perşembe

Suuçtu Şelalesi : Uçuşan Suların Muazzam Dansı

Suuçtu Şelalesi

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alan Suuçtu Şelalesi, gördüğüm belki de Türkiye'nin en güzel şelalelerinden bir tanesi. Sebebi ise 38 mt yükseklikteki fay kırığından tek parça halinde dökülmesinden dolayı oluşan muazzam görüntüsü. Çevreleyen yüksek tepeler,kayalıklar başbaşka bir atmosfer yaşamanıza sebep oluyor. Şelalenin altında gölü almasına rağmen dökülen sular önce kayalara çarpıyor. Hatta çarpmanın etkisi ile çok yükseklere sıçrayan sulardan dolayı Suçuçtu ismini aldığı söyleniyor. Yağmurlu bir gün gittiğimiz için su debisi oldukça yüksekti. Tepelere kadar ulaşan bir buhar tribünü oluşmuştu sanki. Bu yüzden fotoğraf çekiminde de olukça zorlandık. Su buharı altında kadar kameralarımızla çekim kalitesini yakalamakta oldukça zor oldu.  


Suyun uçuştuğu Suuçtu Şelalesi

Şelaleni yer aldığı Karadere aynı zamanda ilçenin içme suyunu karşıladığı için her yerde suya girilmemesi yönünde uyarı tabelaları var. Yaz mevsiminde şelalenin altına girmek çok keyifli olsa gerek. Ancak şelalenin en gür aktığı dönem karların erimeye başladığı Şubat-Mart ayları. Daha sonra gücünün büyük bir kısmını kaybediyor.  Görsel olarak ise en renkli zamanı sonbahar ayları.  Kayın, meşe, çam ağaçlarından oluşan zengin bitki örtüsü ile doğanın tüm renkleri arasından bu şöleni izleyebilirsiniz.

Yoldaki her durakta bir güzellik iz bırakıyor ruhumuzda. Suuçtu Şelalesi de aramıza yeni katılanlardan. Muazzam kütlesi ile, insanı ürperten sesi ile, ismini veren her yanı ıslatan buharı ile, suyun şekil verdiği devasa kayaları ile, sanki bu dünyaya ait olmayan bambaşka bir atmosfer yaşatıyor insana.

Yoldaki Fatih Suuçtu Şelalesinde

Nasıl Gidilir : 

Bursa'dan Balıkesir istikametinde Uluabat gölü geçtikten sonra Mustafakemalpaşa ilçesine sapılır. İlçe merkezinde sonra Yalıntaş Mahallesi'ne gelindiğinde Suuçtu tabelarını takip ederek yaklaşık 18 km gidilir. Şelale  Muradiyesarnıç Köyü yakınlarında yer almaktadır. 464 mt rakıma virajlı ancak düzgün bir dağ yolu ile çıkılmaktadır.


Şelalenin ziyaretçileri bu anı kayıt altına almak için ıslanmayı göze alıyorlarBüyük şelale harinde dere üzerinde çok güzel küçük şelaleler görebilirsiniz
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys