26 Nisan 2016 Salı

Melen Çayında RaftingYıllar önce duymuştum Melen'i ve orada yapılan raftingi. Fotoğrafa ve gezmeye başladığımda da aklımın bir köşesindeydi. Hep bahar gitmeyip planlayıp gidemedim Melen'e. Yazılı olmayan listemde durdu hep.  Bu sene bir hal oldu bana. Teker teker yapar oldum listedekileri. Sıra Melen'de raftinge gelmişti. Rehberimiz Timuçin ile bir ay öncesinde sözleştik. Sonra düştük yola. İstikamet Düzce.

Düzce, Türkiye'nin en yeşil, suyu en bol illerinden bir tanesi. Derin vadilerden oluşan yapısında dolayı da en çok şelaleye sahip bölgesi ayrıca. Melen Çayı da bazen düz ovada sakin sakin, vadilere geldiğinde coşan nehirlerden bir tanesi. Özellikle Cumayeri ilçesinde Dokuz Değirmen Köyü'nden itibaren tutana aşkolsun. Bundan sebep macera severlerin ilgisi cezbetmekte. Yıllardır rafting yapılmakta.

Bilinenin aksine insanın ruhunu dizginleyen bir spordur rafting. Suya(doğaya) karşı yapılan bir aksiyon değil aksine, suyla(doğayla) bir olma çabasıdır.  Suyun yerine doğa koydum siz dağ koyun, deniz koyun. İlk denememde Melen bunu öğretti bana. Ürkek ürkek atan kalbimi sakinleştirdi önce boto biner binmez. Sonra yavaş yavaş gösterdi deli tarafını. Bir sağa kıvrıldı bir sola. O dağların arasında süzülürken kalbinde sakladıklarını paylaştı benimle. Bu güzellikleri görmenin başka yolu yoktu zaten. Yarısı çam diğer yarısı fındık dolu ama her daim yemyeşil dağları görmenin en güzel yolu Melen'di.  Bot kayarken suyun üzerinde dağları seyreyledim. Ama dedim ya suyla bir olmak gerekti. Yoksa üzerinden kaydırmaz ya atar kayalara ya çeker suya. Melen bu dağları çocuğu. Akmaz boşuna öğretir bir bilge gibi.  Öğrendik biz de bir talip gibi.

Melen'den bize kalan izler de bunlar oldu.

Melen Çayı
Dokuz Değirmen Köyü'nde 600 senelik çınar 
Dokuz Değirmen Köyü'nün su değirmenlerinde bir tanesi
Dokuz Değirmen Köyü'nün su değirmenlerinde bir tanesi
Harmankaya Şelalesi'ne giderken karşılaştığımız kaya duvarı.
Sanki Roma kalma örme duvar gibi gibi ama doğal kayalık

10-15 yüksekliğinde parfüm kulesi sanki. Hele hafif bir rüzgar çıktığında mest ediyor insanı.
Etrafındaki yeşilliklerde fındık bahçeleri. Düzce'nin köyleri çok güzelmiş yahu :))

Melenci Rafting Tesisleri
Trekking Time Rafting Team

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys