5 Kasım 2016 Cumartesi

Atatürk Arboretumu'nda Sonbaharın Şarkısı

Atatürk Arboretumu

Fânî ömür biter, bir uzun sonbahâr olur.
(Yahya Kemal)

İstanbul'da son baharın en güzel yaşandığı yer malumunuz Belgrad Ormanı'dır. Meşe türü ağaçlar ile kaplı orman yeşilden kahverengiye dönerken rengarenk masalsı bir atmosfere bürünür. Bendleriyle kemerleriyle tarih ve doğanın içiçe geçtiği Belgrad Ormanı'nın içinde çok daha özel bir köşe vardır ki sonbaharın şarkısı yazılır. Atatürk Arboretumu barındırdığı 2000'e yakın ağaç ve odunsu bitki türü ile misafirlerini renkleri ile büyülemektedir.

Arboretum kısaca canlı ağaç müzesi diyebileceğimiz bilimsel çalışma ve araştırma yapmak için orman içindeki kurulan özel alanlardır. Ancak akademik çalışmaların ötesinde faydaları da vardır. Doğa sevgisinin geniş halk kitlelerine yayılmasında büyük fayda sağlarlar. Hele ki İstanbul gibi park fakiri bir şehir için.  Her bir ağaç etiketlenir ve gelişmeleri takip edilir burada. Ağaçların altında küçük tabelalarda isimleri kökeni yazar. Gül Ağacı, Lale Ağacı, Apaçi Çamı, Çin Yelpaze Çamı, Bataklık Servisi, Japon Akçaağacı, Çin Kadın Tuzluluğu gibi ilginç ağaç türlerinin ilgi çekici isimleri ile karşılaşırsınız.

Renkler şarkı söyler Arboretum'da sonbaharda

Arboretum birbirinden farklı yüzlerce ağaç türünün oluşturduğu renk harmonisi meydana gelir sonbaharda. Kırmızının, turuncunun, kahverenginin ve elbette yeşilin her tonu karşılar sizi.  Doya doya sonbaharı yaşarsınız her hücrenize kadar. Onlarca yıl önce dikilen tohuhum ve emeğin eseri vardır burada.

Atatürk Arboretumu 1949 yılında Sarıyer ilçesi sınırları içerisinde Bahçeköy mevkiinde kurulmuş. Belgrad Ormanının meşe türlerinin gelişimine uygun olmasından dolayı uzmanlık alanı olarak meşe türü ağaçlardır. Farklı ülkelerden getirilen 100 yakın meşe türü tohumdan yetiştirilerek geniş bir koleksiyon oluşturulmuş. Arboretum içerisinde 3 tane küçük gölet bulunmakta. Mikroklima ortamı yaratılarak farklı ağaç türlerinin gelişimi sağlanmış. Bataklı türü ağaçlar da rahatlıkla yetiştirilmiş böylece. Arboretum kurulurken ormanın bir bölümünde düzgün geniş caddeler açılmış. Düzenli bir şekilde fıstık çamı ve diğer tür ağaçlar dikilerek günümüz için muazzam güzellikte yollar meydana gelmesi sağlanmış.


Ailecek çocuklarınızla keyifli bir zaman geçirebileceğin bir yer Atatürk Arboretumu. Şehrin hemen yanında ama şehirden çok uzakta bir yer. Buraya gelirlen bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Burası yemek yeme ve eğlence yeri değil Bu yüzden yemek yiyebileceğiniz bir yer yok. Hafta sonu 15 TL giriş ücreti var. Öğrenciler için ise 5 TL. Hafta içi  çok daha cüzi bir fiyata girebilirsiniz. Kamera ile çekim yapmak serbest. Ancak profesyonel çekimler  ücretli. Özellikle düğün ve özel gün çekimleri için popüler bir yer. Okullar gruplar halinde öğrencileri de gezdirmektedir. Bundan dolayı hafta sonlarında ciddi bir yoğunluk oluşmakta.

Gül Ağacı, Lale Ağacı, Apaçi Çamı, Çin Yelpaze Çamı, Bataklık Servisi, Japon Akçaağacı, Çin Kadın Tuzluluğu gibi ilginç ağaçların yapraklarının oluşturduğu muhteşem sonbahar renkleri

İlgili Yazılar :

İstanbul'da Sonbaharın Adı Belgrad Ormanı
http://www.yoldakiizler.com/2013/10/istanbulda-sonbaharin-adi-belgrad-ormani.html

Sonbahar Sözleri
http://www.yoldakiizler.com/2015/10/sonbahar-sozleri_5.html

Atatürk Arboretumu Fotoğrafları 


 

 

 

 

 

3 yorum:

Gamze Esra Ersöz dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Yoldaki İzler dedi ki...

Çok teşekkür ederim. Ben de uzun zamandır gitmek istiyordum yeni kısmet oldu.

Atatürk Arboretumu dedi ki...

yanlız görseller fena :D Sonbaharıda yakalamışsınız ki öff.

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys