14 Şubat 2017 Salı

Al Corniche : Doha'nın Kordon Boyu

Al Corniche
Ülkemizde denize kıyısı olan şehirlerin aşina oldu bazı cadde isimleri vardır. Sahil yolu, hatboyu caddesi, kordon boyu gibi. İşte  Doha'da ve dahi Katar bulabileceğiniz tek sahil yoluna  Al Corniche diyorlar.

Biraz garip gelebilir. İngiliz sömürgesinde kalmış bir Arap devletinin en önemli caddesinin ismi Fransızca. Buna da global dünya diyorlar işte. Anlamı bildiğiniz hani perdeleri taktığımız korniş. Körfezi perde gibi çevrelediği için mi bu isim verilmiş emin değilim.  Niye Fransızca hiç bir fikrim yok.

Katar'da trafik tabelaları da yerel giysilere göre tasarlanmış
Corniche, Doha'nın prestij caddelerinden bir tanesi. Bir ucunda İslam Eserleri müzesi, diğer ucunda Sheraton Hotel yer alıyor. Toplam uzunluğu 5 km. Doha'da görebileceğimiz en yeşil bölge burası. Hem hurma ağaçları hem sıcak iklime uygun bir kaç tür ağaç ile geniş çim alanları yer aldığı parklar var. Doha'da yaşayanları nefes aldığı bir bölge. Akşama doğru sepetini alan ailecek pikniğe geliyor buralara. Ayrıca yol boyunca herhangi bir kafe yok. Sadece yolun orta bölgesinde yer alan Al Mourjan Restaurant var. O da oldukça pahalı. Yol boyunca koşu yapan, yürüyen insanları göreceksin. Büyük bir çoğunluğu yabancı. Yani Arap olmayan expat denilen çalışanlar. Hafta sonu yapacak pek bir aktivite olmayınca ya AVM'de zaman geçirecekler yada Korniş'te.

Korniş'te piknik yapan aileler

Korniş'in alt ucunda yer alan İslam Eserleri müzesinden ve Souq Waqif'dan daha sonra bahsedeceğim. Korniş'in diğer ucunda yer alan Sheraton Hotel'in Doha için simgesel bir anlamı var. Doha'da yapılan ilk yüksek katlı bina olma özelliği var. Bu yüzden West Bay'daki diğer kulelere arasında sırıtmasına rağmen yıkılmıyor. Ayrıca çok güzel bir plajı var.

Sheraton Hotel Doha

Al Corniche

Doha'nın en yeşil bölgesi Al Corniche

Doha'da Yaşam

Katar ile ilgili diğer yazılar :

Körfez'in İncisi Katar

Souq Waqif : Doha'nın Kapalı Çarşısı
Al Corniche : Doha'nın Kordon Boyu
West Bay Area : Maslak'tan Ötesi
İslam Eserleri Müzesi : Tarihi Olmayan Ülkenin Tarih Koleksiyonu
Katara : Katarın Kültür Bahçesi
Abdulvahap Camii : Vahhabiğin Kurucusu
Katarın İncisi  : The Pearl-Qatar
Türk Dostu Katar Emiri
Qatar Airways : Katar'ın Kanatları0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys