13 Şubat 2017 Pazartesi

Körfez'in İncisi Katarİlk yurt dışı seyahati ile Yoldaki İzler Katar'da. Açıkçası planlarımda bu küçük körfez ülkesinin ilk olması yoktu. Eski zaman seyyahları gibi önce umreye gitmek daha sonra yurt dışı seyahatlerine başlamak istiyordum. Ama umreden daha hayırlı bir yolculuk olan hac nasip olunca öncesinde Katar'a gitmeye karar verdim. Elbette bunun da özel bir anlamı vardı benim için. Kadim bir dostu ziyaret etmek. Hem dört gün boyunca Doha'yı gezdim hem de burada yaşayan arkadaşımla hasret giderdim. Topladığım izler yanıma kar kaldı. Şimdi Doha'yı beraber tanımak ister misiniz ?

Katar 1971'de kurulmuş neredeyse başkenti Doha'dan ibaret olan bir ülke. Bir kaç tane küçük şehri daha olmasına rağmen Doha harici tüm ülke çölden ibaret. Tarihi geçmişi Osmanlı'da Basra'ya bağlı küçük bir ilçe olmakla sınırlı. Katar, inci çıkartarak geçimini sağlayan bir balıkçı köyü iken gaz ve petrolün bulunması ile bir anda zenginleşen ve gelişen bir ülke. Toplamda 2 milyon kişinin yaşadığı ülkede sadece 400 bin yerli Arap bulunmakta. Geri kalanını ise çalışmak için gelen yabancılar oluşturmakta. Üst düzey çalışanlar Avrupalı ve Amerikalı iken, alt kademe işlerde ise çoğunlukla Filipinli, Nepalli ve Hintliler işçiler çalışmakta. Haliyle konuşma dili de Arapça'dan ziyade İngilizce'ye dönmüş. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiliz işgaline uğramasının da etkisi var tabiki. Hatta bir dönem İngilizler burayı Hindistan kolonisi altında yönettiklerinden Hind kültürü bile yerleşmiş. Özellikle yemeklerine baharat ve acı hakim olmuş.

Katar hakkında genel bir bilgilendirmeden sonra gördüklerimizi hatta yediklerimi içtiklerimi sırasıyla anlatayım.

Başta belirttiğim gibi turistler için Katar Doha'dan ibaret bir ülke. Bu yüzden bir kaç gün yeterli. Hatta Doha aktarmalı bir seyahat planlarsanız  aktarım için verilen sürede bile gezebilirsiniz. Bunun için özel uçuşlar var. Gündüz 7-8 saat şehir turu ekliyorlar. Bu yeterli olmaz daha fazla gezmek isterseniz benim gibi 3-4 günde rahat rahat gezebilirsiniz.

Doha, yarım daire şeklindeki bir körfezin çevresine kurulmuş bir şehir. Alt kısmında Eski Doha yer almakta. Katar'a dair  görülmesi gerekli yerlerin başlıcaları bu bölgede. Souq Wakıf, Fenera, İslam Eserleri Müzesi ve Emir Sarayı hepsi iç içe. Körfezin üst kısmı ise meşhur plazaların bulunduğu bölge West Bay Area. Bu iki bölgeyi bir birine bağlayan sahil yoluna ise Al Corniche diyorlar. Bir de buranın dışında yapay adaların üzerine kurulan The Pearl-Qatar var.

Doha Gezilecek Yerler Haritası

Daha fazla fotoğraf paylaşmak ve detaylı bilgi vermek için her bölge için farklı yazı hazırladım. Aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Souq Waqif : Doha'nın Kapalı Çarşısı


Al Corniche : Doha'nın Kordon Boyu


West Bay Area : Maslak'tan Ötesi

İslam Eserleri Müzesi : Tarihi olmayan ülkenin tarihi toplaması


Katara : Katarın Kültür Bahçesi


Abdulvahap Camii : Vahhabiğin kurucunu


Katarın İncisi  : The Pearl-Qatar

The Pearl-Qatar

Türk Dostu Katar Emiri 


Qatar Airways : Katar'ın Kanatları


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys