12 Nisan 2015 Pazar

Avakado Çekirdeği : Bardaktan Saksıya Bir Yolculuk Hikayesi


Avakado daha çok pastalarda, salatalarda kullanılan meraklısı çok bir meyve. Kendisi ile pek hoşlaşmasamda çekirdeği ilgimi çekmekte. Daha doğrusu çekirdeğin çimlendirme yöntemi. Ofis çalışanlarının aşina olduğu bir yöntemdir aslında. Çalışanlarlar yoğun iş temposundan sıyrılmak için masalarında küçük eşyalar bulundururlar. Benim gibi çiçeklere meraklı olanların da küçük saksıları vardır. En meşhuru kaktüslerdir. Plastik bardakların içinde kürdanlı beyaz çekirdekler vardır bir de. Bilmeyenlerin dikkati çeker bu çekirdekler. Bildiğiniz avakadı çekirdeğidir bunlar. Bir kademe üste ise tohumdan çiçek yetiştirenlerdir. Bir nevi ofisin seracısı ünvanı ile popüler bir elamandır. O arkadaşlar gibi olmasam da masamda gözümün önünde bir canlının hayat bulması ilgimi çekmekte. 

Avakado çekirdeği suda çimlendirilerek fidanı üretilebilmekte. Yaklaşık 4 aylık bir dönemde çekirdekten saksıya giden bir yolculuğa tanıklık edebiliyorsunuz. Kuru bir çekirdeğin hayat bulması ise bir tefekkür vesilesi ayrıca. Avokado bitkisi  meyve vermek için 7-15 yıla ve tropikal bir ortama ihtiyacı bulunmakta. Bu yüzden muhtemelen meyvesini göremeyeceksiniz. Ancak güzel bir süs bitkisine sahip olacaksınız. Siz de avakado yetiştirmek isterseniz aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz. 
  • Avakado çekirdeği meyveden çıkartıldıktan kürdanlar sayesinde üçte biri su üstünde kalacak şekilde suya bırakılır.  Çekirdeğin dış kabuğunu çıkarmak için sıcak suya tutabilirsiniz. Dış kabuğu çıkarmadan da çimlenme yapılabilir.   • Çekirdekten ilk çimlenme yaklaşık 2 ay sonra gerçekleşecektir. Bu zamana kadar sabırlı olmanız gerekmektedir.    • Kök suyun içinde gelişerek çekirdeği parçalayacaktır. Bu dönemde bardaki suyun her hafta değiştirilmesi gerekmektedir.   • Bir süre sonra çekirdek tamamen ikiye ayrılır. 
  •  Kökün büyümesinde yaklaşık 1 ay sonra filiz gün yüzüne çıkacaktır.    • Filiz çıktıktan sonra klimalı ya da esintili ortamdan uzak tutulması gerekmektedir. Aksi taktirde çürümeye başlar. Çekirdeğin direk güneşe maruz kalmayan ama ışık alan ılık bir ortama alınması gerekir. 
  • Filiz gelişerek gövdeyi oluşturmaya başlar. Bu dönemde haftada 1 cm gelişim gösterebilir.
  •  Gövde uzayarak taç yaprakları oluşturur.  
  •  Haftada 1 cm gelişim gösterecektir. 
  • Yaprak sayısı 5-6 geçtikten sonra saksıya girmeye hazır demektir.  Toğrağının sürekli nemli kalmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yeni ağacının hayırlı olsun.

7 yorum:

sule m dedi ki...

Deeptone'dan geliyorum.Ne kadar Ilginc :)
Google+da paylasmak isterdim?

sule m dedi ki...

Ay aslinda, ilk Handa'nin kaleminden Bloguna ugradim,orda sizin blogu görünce tikladim :)

hayatintadinabakanlar dedi ki...

Biriktiriyordum çekirdekleri çimlendirme fikri çok hoş

Fatih YILDIZ dedi ki...

Çok teşekkür ederim. Tavsiye ederim. Büyümesi izlemek çok eğlenceli.

Unknown dedi ki...

Ben bilmiyordum, suya hiç ıslamadan toprağa dikmiştim iki ay önce. Şuan filizlendi.çok hızlı büyüyor.

Unknown dedi ki...

Gövdesi mor renkmi oluyor bahceme dikmisdim boyle gövdesi de mor bir şey büyümüş sizce avakado ağacı olabilirmi??

Unknown dedi ki...

Evet avakado öyle büyür

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys