2 Nisan 2014 Çarşamba

Saltanat Kayıklarında Tarihte Yolculuk : Deniz Müzesi


Askeri müzelerdeki gezilerimize Deniz Müzesi ile devam ediyoruz.  Atalarımız yüzyıllar boyunca at sırtında savaşmış olsa da uzun bir bir dönem denizlere de hakim olmayı başarmış. Bu yüzden engin bir bilgi birikimi var. Bu kültürü en güzel görebildiğimiz müzelerden bir tanesi de Beşiktaş Deniz Müzesi.

Denizlerin Sultan Barboros Hayrettin Paşa'nın türbesinin de içinde yer aldığı Deniz Müzesi özellik Sultan Kayıkları koleksiyonu ile görülmesi gereken bir yer. İrili ufaklı binlerce objeye karşılık bu rengarenk kayıklar Osmanlı Sultanlarının zerafetini yansıtmakla birlikte süslemeleri ve denizcilik sembolleri ile o döneme ait izleri günümüze taşımakta.

Özelllikle gemi baş süsleri ilgi çekici. Denizlerde ki gücü simgeleyen bu objeler neler yok ki . Aslanlar, kuşlar, geyikleri, ejdarhalar. Hepsi ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor.

Denizciler doğaları gereği  her zaman yolcudurlar. Bu sebeple her zaman benim için ilgimi çekmiştir. Savaş müzesi olsa dahi denizcilerin tarihinde kısa bir yolculuğa çıkmış olmak Özellikle Barboros'un manevi ikliminde bu duyguyu yaşamk çok güzel.

Barbaros Hızır Hayrettin Paşa Türbesi
Kayık Süsü
Gemi Baş Figürü
Sandık Kapağı

Saltanat Kayığı

Saltanat Kayığı

Atatürk'ün Kullandığı Sandallar

Yavuz Zırhlısı'nın Pervanesi0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys