10 Mart 2015 Salı

İki Denizin Birleştiği Yere Kadar Yoluma Devam Edeceğim


Adetim üzere okumak için Kuran'ı elime alıp rastgele bir sayfa açtığımda şu ayetle karşılaştım

- ... Ve izleri üzerine hemen geri döndüler.

Hiç şaşırmadım mübarek kitap her zamanki gibi direk bana hitap ediyordu. Seyahat Ayetleri yazısı da bu şekilde ortaya çıkmıştı zaten. Okumaya devam ettim. Bir kaç ayet öncesini göz gezdirdiğimde Hz. Musa ile Hızır'ın kıssası olduğu anladım. Bir yolculuk hikayesiydi yani. Uzun zamandır seyahate çıkmadığımdan mıdır bilinmez Kuran okurken bile seyahat ayetleri karşıma çıkar oldu.  Kehf Suresi'nin 60.ayeti ile başlıyordu kıssa. Muhammed Esed'in güzel tercüme ile

- Hani (gezginlik günlerinde) Musa yardımcısına "İki denizin birleştiği yere kadar yoluma devam edeceğim" demişti, "(bu yolda) yıllar harcamam gerekse bile".

Kıssa aşağıdaki ayetlerle devam ediyor.


  • 60- HANİ, [gezginlik günlerinde] Musa yardımcısına: "İki denizin birleştiği yere kadar yoluma devam edeceğim" demişti, "[bu yolda] yıllar harcamam gerekse bile!" 
  • 61- Fakat iki [denizin] birleştiği yere vardıklarında balıkları bütünüyle akıllarından çıktı ve denize dalıp gözden kayboldu.
  • 62- Ve biraz uzaklaştıktan sonra [Musa] yardımcısına: "Öğlen azığımızı çıkar" dedi, "doğrusu, bu yolculuk bizi bir hayli yordu!"  
  • 63- [Yardımcısı]: "Olacak şey mi, bu" dedi, "O kayanın yanında dinlenmek için durduğumuzda, nasıl olduysa, balığı unutmuşum. Bunu olsa olsa bana Şeytan unutturmuş olacak! (71) Tuhaf şey, nasıl da yol bulup suya ulaştı!" 
  • 64- [Musa heyecanla]: "Demek, aradığımız yer orası[ydı]!" diye bağırdı. Ve izleri üzerine hemen geri döndüler.
  • 65-Ve orada kendisine katımızdan üstün bir bağışta bulunarak (özel) bir bilgiyle donattığımız kullarımızdan birine rastladılar.  


Bu ayetler ise meşhur Hz Musa'nın Hızır ile yaptığı yolculuğu anlatan gemi, duvar ve çocuk ile ilgili devam ediyor.

Mesaj direk sahibine ulaştı. Allah imkan verdikçe yolları takip etmeye, iz toplamaya, iz bırakmaya devam edeceğimin işareti olarak algıladım bu ayetleri.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys